O seriálech a ženách: Harper's Bazaar byl součástí festivalu Serial Killer

Harper's Bazaar Talk, unikátní premiéra českého seriálu o vztazích a mnohem více. To byl letošní ročník mezinárodní festivalu Serial Killer, kterého jsme byli součástí. Při té příležitosti jsme vyzpovídali zakladatelku a ředitelku Kamilu Zlatuškovou, herečku Martinu Babišovou a dramaturgyni Táňu Zabloudilovou. A která seriálová hrdinka nejvíce ovlivnila šéfredaktorku Harper's Bazaaru Noru Grundovou?

Foto: archiv Serial Killer

Během minulého týdne probíhal mezinárodní soutěžní televizní festival Serial Killer. V rámci tohoto projektu měli diváci možnost zhlédnout několik vybraných seriálů, a to dokonce online a zdarma. Vše vyvrcholilo tento víkend v brněnském Divadle Husa na provázku. 

Program festivalu, na němž se podílela i Komerční banka, obsahoval speciální projekce, ale i diskusní fóra, večírky nebo i speciální zombie make-up dílnu. Součástí doprovodného programu byl i Harper's Bazaar Talk, který se konal v pátek 25. září. Šéfredaktorka Nora Grundová společně se zakladatelkou a ředitelkou festivalu Kamilou Zlatuškovou, herečkou Martinou Babišovou a dramaturgyní Táňou Zabloudilovou probírala téma Ženské hrdinky v seriálech. Následně Nora Grundová za Harper's Bazaar slavnostně předala cenu za nejlepší ženský výkon britské herečce Daisy Haggard za roli v seriálu Back to Life, kterou jejím jménem převzala Britská ambasáda. 

Pátek patřil i unikátní premiéře jediného českého soutěžního webseriálu Terapie sdílením s podtitulem „O esemeskách a lidech”, jehož autory jsou Ester Geislerová, Johana Ožvold, Karel Spěšný a producentem Milan Kuchynka. Jedná se o hraný seriál s příběhy inspirovanými textovkami z projektu #terapiesdilenim, kterými duo Ester a Josefína boduje především na Instagramu. Nový díl tohoto seriálu plného vtipných i smutných situací budete moci zhlédnout od 18. října každou neděli na Mall TV. 

Foto: archiv Serial Killer

Při návštěvě festivalu jsme si nenechali ujít příležitost vyzpovídat zakladatelku a ředitelku Kamilu Zlatuškovou. 

Proč vznikl festival Serial Killer? 

Vznikl proto, aby propagoval kvalitní televizní seriálovou tvorbu, která zde podle mě chybí. Zkrátka aby podpořil to nejlepší z východní Evropy a dostal ty nejlepší seriály z východní Evropy do západoevropských obýváků, a naopak to nejlepší ze západoevropských televizí do východoevropských obýváků. 

Jaké jsou nové seriálové trendy? 

Co se týče trendů televizních seriálů, jsou to naprosto jednoznačně ženské hrdinky. Nejsou to však policistky a detektivky, na které jsme u nás zvyklí, jiné hrdinky v seriálech v podstatě neznáme, ale jsou to skutečně komplexní postavy, které nás opravdu baví.

Jaké jsou předpoklady pro úspěšnou tvorbu seriálu? 

Když chcete dělat dobrý seriál, potřebujete na to také dobré peníze. Skvělá věc je to, že i Český filmový fond začal podporovat seriál a jeho vývoj. Pokud tedy máte určitý námět, rozhodně vám doporučuji přihlásit se na Český filmový fond, zpracovat váš skvělý námět a nebát se. 

Foto: archiv Serial Killer

Jaký je za vás nejlepší seriál? 

Co se týče nejlepšího seriálu, jsem moc ráda, že právě Harper‘s Bazaar předal cenu seriálu Back to Life, což je britská komedie o tom, jak se ženy po osmnácti letech ve vězení vrací do svého rodného maloměsta. Za normálních okolností by to byl smutný příběh, ale zkrátka Britové umí, navíc britský a český humor se velmi podobají, takže určitě doporučuji zhlédnout tento seriál. 

Kam se podle vás vyvíjí seriál? 

Co se týče vývoje seriálu, je hrozně těžké mluvit o celkovém vývoji, protože je tu stále železná opona. Jsou tu seriály z východní Evropy a poté seriály ze západní Evropy a Ameriky. Já doufám, že se to velmi brzy spojí a hlavně, že si tady u nás najdeme svůj vlastní styl, humor, a že ženské hrdinky budou získávat stále větší hlavní role.  

Herečka Martina Babišová nám prozradila, jaké vlastnosti by podle ní měla mít seriálová hrdinka: 

Měla by to být určitě zajímavá a všestranná postava, která není pouze dokonalá kráska či naopak nesnesitelná potvora. Seriálová hrdinka by měla být autentická, aby se s ní především ženy mohly ztotožňovat. Dále by měla být něčím odvážná a na závěr inspirativní.

Foto: archiv Serial Killer

Šéfredaktorka Harper's Bazaaru Nora Grundová se nám svěřila s tím, která seriálová hrdinka ji nejvíce ovlivnila: 

Jsou to hrdinky dvě a jsou z mého oblíbeného seriálu Teorie velkého třesku, Penny a Amy. Penny je bláznivá blondýna, která je lehce nemotorná, dost vtipná, věci, které neví, si domyslí, moc nevaří, pije často víno a hledá práci, Amy je naopak upjatá, cudná vědkyně, nekonečně laskavá a naopak umí vařit skvěle. Myslím si, že se pohybuji někde mezi nimi a zbožňuji je obě dvě. 

Nakonec jsme se zapovídali s dramaturgyní Táňou Zabloudilovou, která nám řekla tři seriály, které bychom si neměli nechat ujít:

Myslím si, že by lidé měli začít seriálem Bude líp, ve kterém hraje herečka Pamela Adlon. Jestliže někdo přemýšlí nad tím, jak vypadá ženský humor, tak jste narazili na ten správný seriál. Muž by tento příběh prožil naprosto jinak. Nezažil by ty stejné emoce, dojetí či pocity zrady.

Dále seriál Potvora, anglicky Fleabag. O Češích se říká, že jsou smějící se bestie. To samé by se dalo říct o autorce tohoto seriálu, která má velmi nepředvídatelný humor. Jedná se o příběh nešťastné dívky žijící v Londýně, humor je zde velmi originální. Každopádně více neprozradím, abyste se na to museli podívat.

Jako poslední bych zmínila nový seriál I May Destroy You, česky Můžu tě zničit. Autorkou je Britka Michaela Coel, která je tak talentovaná, že by mohla vytvořit naprosto cokoliv a bylo by to dobré. V tomto seriálu hraje, zároveň ho napsala, některé epizody dokonce režíruje. Ona sama prožila znásilnění, čímž vše začíná. Nikdy se však nechce cítit jako oběť, a tak se tomu nikdy nepoddá, naopak s tím velmi dobře bojuje.

Podívejte se s námi na střípky z festivalu Serial Killer: 

Čtěte dál