O módě s herečkou Kateřinou Winterovou

Někdy si pořídíme věc, která je moc. Moc extravagantní, výrazná. Nebo je málo. V dubnovém vydání Harper’s Bazaaru jsme poprosili desítku lidí, aby nám své kostlivce ve skříni předvedla. Je mezi nimi i herečka a autorka knih o jídle Kateřina Winterová. Prozradila nám, proč se její šatník barevně proměnil a co tvoří její módní sbírku.

Foto: Hana Knížová

I tohle mám ve skříni: 

- bundičku od Denisy Nové. Je ušitá z italského potahu na autosedačky. Nechci se jí zbavit, ale nedokážu ji ani nosit. Navíc je už raritou, pochází totiž z období, kdy návrhářka dělala spíš sportovně laděné věci. 

- vzorovanou sukni ze spolupráce Marni pro H&M. Není úplně pohodlná, špatně se v ní chodí, proto ji nosím minimálně. Ale vlastně se mi líbí. 

- výrazné náušnice z Indie. Nosila jsem je nepřetržitě asi dva týdny po svém návratu z Indie. Byla to pro mě zásadní cesta, a těmi náušnicemi jsem si v sobě déle uchovala energii toho místa. Je to šperk, který je na mě až příliš výrazný, takže teď má v mé šperkovnici místo spíš jako suvenýr. 

O čistkách v šatníku: 

Mám ráda dobře ušité a kvalitní věci. Samotnou mě baví šití, i když se mu nijak nevěnuji, ale díky tomu dokážu ocenit skvělý střih. A takových věcí se mi těžko zbavuje. Sice je léta nenosím, ale to, jak jsou zpracované, mě baví dodnes. Naštěstí se móda stále vrací, i sám člověk se mění a vyvíjí a s novými pocity může po čase vytahovat starší kousky. Naštěstí mám šťastnou ruku, a přirozeně si vybírám nadčasové věci. 

O módních sbírkách: 

Mám doma látkový pytlík, ve kterém mám různé kousky, které jsou nějakým způsobem raritní a zajímavé. Představuji si, že to všechno jednou ukážu vnoučatům. Je to svým způsobem překvapivé i pro mě samotnou, protože jinak nejsem žádný schraňovač věcí. Ale v tomhle případě jde spíš o sběratelský zájem a možnost, jak uchovat vzpomínky. Třeba na kapelu nebo na období, když byly děti ještě malé. 

O barvách: 

Měla jsem velmi dlouhé černé módní období. Až když jsme začali točit Herbář, v pořadu jsem nosila hlavně barevné kostýmy. Mnoho lidí se mě ptalo, proč takové věci nenosím i v civilu, zatímco já stále nosila černou. Černá umí člověka skrýt. A protože pořád pracuji s lidmi a pro lidi, tak pak v civilu potřebuji svou energii šetřit. V černé jsem se vlastně chránila. Ale pak se něco stalo. Jakoby mě černé oblečení začalo dusit. A možná ta změna barevnosti šatníku přišla i s mým vlastním přerodem, že jsem chtěla vyjádřit více za sama za sebe. Takže teď se mnohem lépe cítím v barevném oblečení. Dokonce jsem schopná zkombinovat i červenou s červenou, to by pro mě dřív bylo nemyslitelné. Barvy m prostě teď dělají dobře. Je v nich druh radosti, kterou zažívám a chci si ji udržet, protože vím, že radost je křehká. 

Celý projekt "I tohle mám ve skříni" si můžete prohlédnout v dubnovém vydání Harper's Bazaar, které je dnes poslední den v prodeji! 

Čtěte dál