Nová výstava Alexandera McQueena v Londýně

Rozhodně byste si jí neměli nechat ujít.

Alexander McQueen, jako jeden z nejvýraznějších módních domů současnosti, opět stvrzuje svou pozici na trhu. A to nejnovější výstavou nazvanou Roses.

Londýn a móda jdou ruku v ruce už věky. Nejen, že se zde konají fashion weeky a street style, inspiruje celý svět. Své místo zde mají i jedny z nejvýznamnějších výstav módy. To znovu dokazuje nově otevřená výstava britského módního domu Alexandr McQueen, který roku 1992 založil stejnojmenný kreativní génius.

Alexander McQueen byl v módním světě velmi uznávaným návrhářem a jeho sebevražda zasáhla každého. Tato náhlá smrt ale neukončila fungování značky a jeho odkaz žije dál. Vedení se po Alexandrovi ujala Sarah Burton, která měla tu čest s ním pracovat. Věříme, že na ni byl kladen velký nápor a nebylo lehké zastat Alexandrovo místo. Sarah ale každým dnem dokazuje, že právě ona byla ta správná volba. 

Foto: archiv Instagramu Alexander McQueen

Během svého působení v módním domě pořádala spousty akcí a výstav. Nyní přišla s další a ta se nenachází nikde jinde, než odkud značka pochází – v Londýně! Své místo zaujala v druhém patře jejich flagship storu na Old Bond Street a je nazvaná Roses. Alexander i Sarah brali inspiraci hlavně v přírodě a především z květinových motivů a tvarů. Alexander dokonce jednou řekl: “Everything I do is connected to nature in one way or another.” ("Všechno co dělám je tak či tak spojeno s přírodou.") Bylo tedy jen otázkou času, kdy se výstava na oslavu jejich inspirace uspořádá. Tato je dokonce interaktivní, což váš zážitek z výstavy ještě umocní!

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

V centru výstavy jsou dvoje ikonické šaty. Překrásné červené z taftu a hedvábí inspirované severem Anglie, které zakončovaly přehlídku podzim/zima 2019. Druhé jsou ještě z tvorby Alexandra McQueena osobně a to z roku 2007, z kolekce nazvané Sarabande, kterou předvedl na jaro/léto. Jedná se o šaty, které byly vytvořené z reálných květin. Ty během přehlídky, na které je předváděla modelka Tanya Dziahileva, postupně z šatů opadávaly. Alexander zastával názor, že nic netrvá věčně. Proto vytvořil šaty z živých květin, které postupně uschly jako znázornění, že ani krása netrvá věčně. Také jako ukázku koloběhu života a smrti, který je všude a ve všem kolem nás.  Pro tuto příležitost byly květiny nahrazeny novými, takže vás šaty vezmou zpět do roku 2007.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Náplní výstavy nejsou pouze krásné šaty, které byly v průběhu let vytvořeny Alexandrem a nyní Sarah. Je to i velmi naučné. Součástí jsou looky, které nejsou ještě dokončeny, poznámky, které se tvoří při vytváření modelu či video, ve kterém je hlavní hrdinkou vedoucí ateliéru Judy Halil, zachycena při výrobě nových modelů. Pro každého návštěvníka je zde dokonce interakce s výstavou! Takže až tuto výstavu navštívíte, nezapomeňte si u každého modelu vzít popisek, který se tam nachází. Na konci výstavy se tak dozvíte, jaký je postup při vytváření tak výjimečných návrhů. V neposlední řadě je tu také bonus pro studenty, kteří se chtějí dát na dráhu módního designéra. Uprostřed výstavy je umístěno studio s řezacím stolem, kde se konají praktické kurzy a diskuze.

Ale návrh takových, řekněme až výtvarných děl, není jen tak. S tím se můžete seznámit v sekci, kde jsou různé vzpomínky na inspiraci, návrhy a tvorbu. Obsahuje týmové výlety do mnoha zahrad, historických domů a muzeí. Je zde ukázán i proces výběru té pravé látky či spolupráce se studenty, kteří byli tak talentovaní, že u této módní značky získali praxi.

Výstava Roses nabízí mnohé a byla by škoda ji promeškat. Jestli se chystáte do Londýna, určitě stojí za návštěvu. A pokud tam cestu naplánovanou nemáte, možná je na čase o ní začít uvažovat! Jen se koukněte do naší galerie o co všechno byste přišli!

Čtěte dál