Nová vlna šperkařů: Marie Kobelová

Tvorba designérky a šperkařky Marie Kobelové se zabývá výrobou a návrhem šperků z drahých kovů, které přesahují do volného konceptuálního umění. Šperky vnímá jako životní deník ukrytý v harmonickém tvarosloví.

Co pro vás symbolizuje šperk? 

Přitažlivost a vzájemné propojení. A zhmotnění myšlenky silného životního prožitku.

Jak byste svou tvorbu popsala svými slovy? 

Moje tvorba je ovlivněna zásadními životními situacemi, které mě po kreativní stránce formují. Vnímám své šperky v heslech: křivka – tvar – přitažlivost – moment – rovnováha. Hledám a objevuji jednotu pro vizuální a estetické sdělení veřejnosti.

Existují ve šperku nějaké hranice?

V tomto století určitě ne. Z uměleckého hlediska může být šperk připodobněn třeba i k momentu tání ledu - šperkem je myšlen právě moment bodu tání.  

Jaké aktuální téma zrovna zkoumáte?

Kreativitu a odpočinek a jejich vzájemné propojení. Konkrétně je to vidět v kolekci USUS, která je inspirovaná modelářskými špachtlemi. V určitých momentech šperky z této kolekce nesou jejich tvarosloví, jindy jsou jimi inspirovány. Jednotlivé prvky jsou symbolem tvořivosti, na kterou nemůžeme zapomenout. Je to kolekce o tom, že hledáme všechno nepoznané, a zapomínáme na to, že všechno cenné máme ve vlastních rukou.

Co je pro vás u šperku podstatné? 

Na začátku tvorby stojí myšlenka, následně hledám materiál, pokud není předem určen nebo pokud mi jej myšlenka sama nedefinuje, a správné tvarosloví pro její zhmotnění.

Jaký šperk je pro vás nejosobnější?

Šperky ze starší kolekce EPI, která získala zájem v zahraničí. Zabývala jsem se v ní pohledem veřejnosti na epilepsii. Mým cílem bylo ukázat ji v jiném světle. Strach okolí je příčinou diskriminace mnohem častěji než samotný handicap, kterým lidé s epilepsií trpí. V tomto případě je šperk prostředkem k odstranění studu za tuto diagnózu. Šperk je zde médium, které informuje a přenáší myšlenku po vizuální i hmatové stránce. V budoucnu si přeji s kolekcí EPI pracovat dál a dotáhnout ji na další úroveň.

Kolekce SOFA vznikla ve spolupráci s módní návrhářkou Danielou Peškovou na přehlídku Mercedes-Benz Prague Fashion Week S/S 2020. Vyjadřuje a zhmotňuje moment odpočinku v tvarové harmonii, která přitahuje svojí krásou. Designérka si hrála s harmonickými prvky a vznikly tak nadčasové, tvarově výrazné šperky s futuristickým nádechem a retro prvky.

Čtěte dál