Nová šperkařská vlna: Lenka Kerlická

"Šperk je pro mě symbolem určitého období v našem životě. Váže se na určitý příběh, který můžeme při každém pohledu na šperk vnímat a prožít znovu,” říká šperkařka Lenka Kerlická, která má značku 27jewelry a specializuje se na zakázkovou výrobu šperků.

Foto: archiv 27jewelry

Co je pro vás ve šperku aktuální téma?

Aktuálně se soustředím na přírodní perly a na vrásnění zlata. Proto jsem udělala perlovou kolekci Birth a další kolekci Wrap, která se zaměřuje na samotné zlato. Zkoumám v nich hranice zpracování samotných materiálů. To je velká výzva! Zkouším, kam až mě zlato pustí, a jak se dají zpracovat a kombinovat různé tvary, druhy a barvy perel. V obou kolekcích si také pohrávám s tématem recyklace a použitím materiálů, které nejsou dle běžných pravidel tak populární. Chci ukázat krásu nedokonalých tvarů perel a ocenit tak jejich jedinečnost.

Foto: archiv 27jewelry

Jak byste popsala svou tvorbu?

V mé tvorbě je zaznamenán pohyb, život, organičnost. Je velmi jemná, ženská a orientovaná na detail. Často se v ní nachází shluk kamenů, perel nebo jiných elementů.

Foto: archiv 27jewelry

Co je pro vás u šperku podstatné?

Pro mě je důležitý materiál. Je to zdroj inspirace pro tvorbu. A taky kvalita. Sázím na perfektní kameny a výrobu orientovanou na nejmenší detail.

Foto: archiv 27jewelry

Jaký šperk je pro vás nejosobnější?

Obecně ten, který má pro nás příběh. A pro mě osobně je to náramek s otiskem prstu mého syna. Sejmula jsem mu otisk, když mu byli čtyři měsíce a po dokončení šperku jsem pochopila, že už se tento okamžik nikdy opakovat nebude a že se mi ho vlastně podařilo uchovat navždy.

Foto: archiv 27jewelry

Čtěte dál