Nikola Nováková: K umění přistupuji jako ke komplexnímu celku

S vydáním speciálního Art Issue jsme si o umění a múze tohoto čísla, Toyen, popovídali i s osobnostmi aktuální české scény. K umění má velmi blízko Nikola Nováková, která vystudovala fotografii a umění, pracovala v mnoha galeriích a aktuálně se zajímá o prodej umění. Při krátkém rozhovoru jsme například zjistili, jaký umělecký kousek by si přála mít doma nebo kdy se cítí jako Toyen.

Foto: archiv Instagramu @novakovaniko

K jakému druhu umění máte největší vztah? 

Vzhledem k mému zázemí nemohu mít zcela jednoznačnou odpověď. Jsem (pozitivně) determinovaná svojí prací a k umění tudíž přistupuji jako ke komplexnímu celku. Nejvíc hodnotné je pro mě, když se jednotlivé disciplíny prolínají, tak se ve skutečnosti sama snažím přistupovat i ke svým pracovním projektům.

Jaké umění byste si přála mít ve svém obývacím pokoji, kdybyste si mohla dovolit pořídit cokoliv na světě?

Performativní výstup Yvese Kleina - Blue Woman Art z roku 1962, který natřel ženské těla svojí IKB a potom je nechal před zraky ostatních lidí otírat se o napnutá plátna.

Jaké umění či sběratelský kousek naopak už doma máte?

Mám doma fotografii od svého dobrého přítele Tona Stana. Známe se už dlouho a pravidelně spolu také fotíme. Návštěvy jeho atelieru jsou pro mě pohlazením na duši.

Foto: Tono Stano

Vaše nejoblíbenější dílo umělkyně Toyen?

Vybavím si hned dvě díla – každé je úplně jiné a každé z jiné fáze autorčina života.

Opuštěné doupě (1937) – na obraze se nachází ženský korzet, jako fragment těla. Jasný odkaz ženy a jejího základního reprodukčního principu. Obraz předznamenává smutek – protože mu chybí jeho tělo.

Druhé dílo je úplným opakem, jmenuje se Ráj černochů (1925) – jedná se o takové veselé zaznamenání orgijních hrátek domorodého kmenu. Připomíná mi úsměvný zážitek z mého dětství, když jsem byla se svojí babičkou na výstavě v Domě U Kamenného zvonu a konkrétní obraz mě samozřejmě nejvíc zaujal, ve skutečnosti jsem ale vůbec nevěděla, co se na něm odehrává. Mezitím jsem trochu vyrostla, a líbí se mi pořád...

Kdy naposledy jste si připadala jako Toyen?

Jaká odpověď je správná? Ta pravdivá. Asi se nemohu úplně stylizovat do role někoho, kdo žil dávno před životem mým. Ale pokud bych si měla položit otázku, jaká Toyen asi byla?  

Lehce erotická, všudypřítomně kreativní a hlavně jiná, jiná než ostatní.

Myslím, že takhle žiju docela každý den.

Speciální dubnové Art Issue Harper's Bazaaru je stále v prodeji! 

Čtěte dál