Neznámé hrdinky: Rosie The Riveter

Válku vedli muži, ale ženy držely svět v chodu.

Druhá světová válka zamíchala nejen s politickým nastavením světa, ale i společností. Nejkrvavější a nejkrutější globální válka, jakou lidstvo zatím poznalo, si do svých řad vybrala každého bojeschopného muže. Doma tak zůstaly jen děti a ženy. Svět ale musel jít dál. Válku vedli muži, ale ženy v ten moment držely svět v chodu. Poprvé to byly především ženy, které doslova roztáčely kola ekonomiky a průmyslu. Jen ve Spojených státech tak více jak 6 milionů žen opouštělo krejčovské salóny, knihovny a kuchyně a nastupovaly jako dělnice i v těch nejtěžších oborech. Současně to byla doba, kdy se začaly znovu formovat termíny jako ženské vlastenectví a feminismus.

Foto: Harper’s Bazaar US

Zleva: Naomi Parker Fraley, Ada Parker, a Frances Johnson na Námořní letecké základně Pensacola, 26. března 1942.

V roce 1942 vytvořil J. Howard Miller plakát, který se stal jedním ze symbolů americké propagandy v období 2. světové války. Barevný portrét mladé ženy v pracovním oblečení, vlasy staženými puntíkovaným šátkem a vyhrnutými rukávy odhalující zaťatý biceps. Vše navíc umocňoval slogan We Can Do It! (českyZvládneme to!). O rok později se tato grafika objevila v řadě magazínů. Vznikla tak ikona všech těžce pracujících žen nazvaná Rosie The Riveter (česky Dělnice Rosie). Byla zhomtněním každé přičinlivé ženy, podporující americké muže bojující po celém světě. Znázorňovala novou, silnou, americkou ženu.

Foto: Harper’s Bazaar US

Plakát vznikl podle fotografie, o které se tradovalo, že žena u lisu v továrně na munici je Geraldine Doyle, jež v té době pracovala v Michiganu a sama sebe na fotografii poznala. V roce 2010 Doyle umírá a celý svět znovu obletí její příběh. Tehdy si plakát i fotku připomíná Naomi Parker Fraley, která jako dvacetiletá pracovala v téže továrně. Když Parker plakát a především fotografii viděla, napadlo jí, že je dívce z plakátu víc než podobná. Když se pak v roce 2011 konalo setkání ženských válečnky, definitivně se poznala. Její přesvědčení potvrdil i profesor James Kimble z univerzity v New Jersey.

Foto: Harper’s Bazaar US

Naomi Parker Fraley zemřela 20. ledna letošního roku. Bylo jí 96 let. Rosie the Riveter, legenda a ikona ženského hnutí, však stále žije. „Ženy nejen v Americe ale po celém světě potřebují ikony. Jsem pyšná, že jsem jednou z nich,“ řekla magazínu People v roce 2016.

Motiv Rosie The Riveter se dodnes v mnoha podobách objevuje v pop kultuře.

Foto: archiv

Čtěte dál