Netflix přináší vzácný a detailní pohled do života Michelle Obamové

A my pro vás máme recenzi!

Foto: archiv distributora

Asi vám nemusíme představovat bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu a jeho ženu, bývalou první dámu, Michelle Obamovou. Tato silná a inspirativní dvojice minulý rok podepsala smlouvu s americkou streamovací platformou Netflix. Jednalo se o natočení dokumentu, který byl před pár dny vypuštěn na veřejnost. Dokument je pojmenovaný po nejprodávanější životopisné knize na světě, kterou vydala Michelle Obamová před dvěma lety pod názvem "Becoming". Ve filmu mají lidé možnost nahlédnout především do zákulisí jejího turné, během kterého navštívila v rámci propagace své knihy čtyřiatřicet měst po celé zemi.

Pro Michelle Obamovou byly poslední tři a půl roku pravděpodobně osvobozující a současně introspektivní. Opustila Bílý dům a zbavila se svých povinností jakožto první dáma, které měla během vlády svého manžela. Je si plně vědoma, že během osmi let, kdy Barack působil jako prezident Spojených států amerických, neměla dostatečný prostor k aktivitám, kterým se momentálně věnuje. Ve svém memoriálu "Becoming" sepsala podrobnosti o těchto emocích a navazující stejnojmenný dokument naznačuje, že její boj stále pokračuje. Zachycuje propagační knižní turné, které Michelle zahájila před dvěma lety, aby „zjistila, jak se změnila za posledních osm let,“ jak uvádí.

Michelle přiznává, že si je vědoma toho, jak drasticky ji role první dámy zasáhla, a že její život už nebude nikdy stejný. Možná změnila své oficiální postavení, ale pro někoho, kdo byl na očích veřejnosti osm let, neviditelnost není možná. Je to pravděpodobně jeden z příkladů, které přiměly prince Harryho a jeho manželku Meghan, aby se vzdali svých královských povinností ve Velké Británii a vyhnuli se záři reflektorů.

V konverzacích během turné vzpomíná, jak byla zacílena během kampaně prezidentských voleb v roce 2008. „Když nedokázali prokázat, že Barack je muslim, pokusili se ukázat, že jeho žena je šílená černá dáma,“ říká. Její zklamaný hlas je doprovázený vizualizací několika obviňujících titulků, srovnávajících Baracka s Usámou bin Ládinem, a Michelle vykreslenou jako diktátorská hrozba pro americkou demokracii. „Lidé stále nebyli připraveni akceptovat, že jejich Bílý dům převzali černoši."

Foto: Shutterstock

Nejzajímavější momenty dokumentu jsou věnovány vztahu s Barackem. Michelle vzpomíná na doby, kdy se s ním setkala na Harvardské univerzitě, kde byla jeho výzkumnou mentorkou. „Měl ten svůj klasický hlas, což mě přimělo cítit se, jako by to nebyl váš obyčejný nerd,“ říká a vybízí živé publikum, aby vybuchlo smíchy. „Když mě pozval na první rande, nebyla jsem příliš nadšená, protože to bylo předvídatelné: on je černý, ona je černá, oba dva z Harvardu; musí spolu chodit, že ano?“ Michelle se červená jako školačka, když mluví o Barackovi během rozhovorů. A pak se v dokumentu objeví scéna, kde Barack přijde na jeviště a nabídne jí kytici květin. „Je to, jako když Jay-Z přijde jako překvapení na koncert Beyoncé," říká Barack, když se Michelle červenala.

Barack v dokumentu nemluví o své manželce přímo do kamery, avšak režisérka Nadia Hallgrenová včleňuje do příběhu vstupy od jejího bratra, dcer a zaměstnanců (vedoucího bezpečnosti, vedoucího personálu a stylisty). Michelle také zmiňuje, jak se snažila chránit své dcery před luxusem Bílého domu. „Požádala jsem úklidový personál, aby nedělal každodenní domácí práce mých dcer. Nebudou mít kolem sebe personál navždy, takže by se měly naučit, jak to všechno dělat.“ říká. V dokumentu je pouze pomíjivá zmínka o postnatální depresi, kterou podstoupila po porodu. Hovoří také o nalezení rovnováhy ve vztahu po narození jejich dětí. Vysvětlila, jak se stala svou vlastní ženou, na rozdíl od jiných předchůdců, včetně Jacqueline Kennedyové a Hillary Clintonové, které neustále žily ve stínech svých mužů.

Foto: archiv distributora

Také nabízí rady pro přistěhovalce, kteří studují na amerických vysokých školách během vlády Donalda Trumpa. „Nedokážu si představit, čím právě procházíte. Ale doporučuji vám, abyste pořádně studovali!“ Prohlášení, jako je toto, potvrzují, že dokument není politickým nástrojem k útoku na Trumpa. Ve skutečnosti tvrdí, že jí nevadí příznivci Donalda Trumpa. Nemůže však pochopit ty, kteří se vůbec neobtěžují přijít k volbám.  

Michelle se snaží pokračovat v tom, co dosud dělala – inspirovat lidi po celém světě k výkonu jejich práv a pravomocí. Její cesta do další fáze života stále pokračuje. Za naši redakci rozhodně doporučujeme zhlédnout tento opravdu povedený a inspirativní dokumentární film.

Čtěte dál