Nestoudná krása: Do kin jde dokument o kontroverzním Helmutovi Newtonovi

Helmut Newton patří k nejznámějším světovým fotografům. Letos by oslavil 100. narozeniny a při té příležitosti vstupuje i do českých kin dokument o jeho životě a tvorbě s názvem Nestoudná krása. Podívejte se s námi na ukázku.

Foto: Alice Springs

"Je mi fuk, že se to lidem nelíbí. Hlavně, že se to líbí mně," říkal o své práci Helmut Newton, jeden z nejznámějších a nejkontroverznějších fotografů. Berlínský fotograf, který se proslavil černobílými snímky rafinovaně a odvážně odhalující ženské tělo a změnil žánr módní fotografie, by se letos v říjnu dožil 100. narozenin.

Jeho fotografie mohli jeho čeští příznivci loni vidět na výstavě v pražském Museu Kampa, letos mohou za jeho prací vyrazit do kina. Dne 17. září totiž do kinosálů vstupuje snímek Helmut Newton: Nestoudná krása. Dokument, v němž se objevují Newtonovy múzy i blízcí spolupracovníci, byl zařazen i do oficiálního výběru filmového festivalu v Tribece.   

Nenapravitelný dinosaurus

"Fotografie Helmuta Newtona jsou nedílnou součástí popkultury 20. století. V dnešních debatách o objektivizujícím pohledu na ženské tělo jejich autor na některé působí jako nenapravitelný dinosaurus a relikt starého světa, to ale jeho roli v dějinách módní fotografie nijak neumenšuje. Dokument Gero von Boehma může fungovat jako důstojná pocta i impulz k diskusi o proměnách perspektivy a autorském odkazu člověka, který tvrdil, že ve fotografii existují jen dvě sprostá slova: umění a vkus," říká ředitel distribuční společnosti Artcam Films Vít Schmarc.

V intimním dokumentu Gero von Boehma vystupují osobnosti jako Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Hanna Schygulla, Grace Jones, Marianne Faithfull, Claudia Schiffer nebo Anna Wintour.

Další videa