Nestačí jen běhat. Zrychlujte se

Podzim je na běhání tím nejlepším obdobím. Pokud se tedy chcete zrychlit, právě teď to půjde nejlépe.

Foto: Shutterstock

Běháte už nějakou dobu, poctivě a pravidelně, ale vaše tempo je pořád stejné? Aby si tělo na běh "nezvyklo", je potřeba neustále trénink měnit a posouvat. Jak se tedy začít zrychlovat?

Do kopce i z kopce

Běhání do kopce buduje svalovou hmotu dolních končetin a zlepšuje dýchání a celkovou fyzičku. Přirozeně tak začnete zrychlovat. Nepodceňujte ani běhání z kopce, které vás automaticky nutí běžet rychleji a nohy si na to jednoduše zvyknou.

Krátký sprint

Zařaďte do svých tréninků rychlostní úseky. První kilometr nebo dva začněte pomalým během, pak přejděte na intervaly. Co přesně to znamená? Dejte si třicetivteřinový sprint, jak nejrychleji dovedete, a dalších 90 vteřin vyklusávejte. Trénujte takhle 20 až 30 minut jednou týdně. Jakmile se vám třicetivteřinové intervaly budou zdát lehké, pár sekund si přidejte. 

Vyhnout se rutině

Pokud chcete zrychlit, tak zapomeňte na pořád stejné trasy a stejné tempo. Důležité je do tréninků přidat změnu, zařadit úseky v rychlém tempu, a nemusí jít rovnou o zmíněné sprinty. Rychlost přitom měňte bez plánování, jak se vám bude chtít. Skvělé jsou i tréninky v kopcích ale nevynechejte ani delší, pomalé běhy. A zkuste pokaždé běhat jinudy, i to pomáhá.

Jako z tělocviku

Pomáhají dokonce i cviky, které jste možná naposledy dělali při hodinách tělocviku ve škole. Zkuste takzvané jelení skoky, skvěle funguje skákání přes švihadlo. Rozvojem dynamiky totiž zlepšujete i rychlost, protože pro rychlý odraz je potřeba rychlé kontrakce svalů.

Delší krok

Zkuste prodloužit krok. Ovšem nikoli dávat nohu dál před sebe, abyste nedošlapovali na patu. Krok by se měl prodloužit směrem dozadu. Jak na to? Posílením lýtkových a stehenních svalů, které povede k prodloužení letové fáze běžeckého kroku. Soustřeďte se také na pohyblivost boků, abyste dokázali prodloužit tu část kroku, kdy se noha pohybuje při odrazu za tělo.

Čtěte dál