Nepropásněte výstavu Josefa Sudka, jednoho z nejuctívanějších českých fotografů

Ne mnoho českých umělců je známo i za našimi hranicemi. Josef Sudek mezi ně ale rozhodně patří. Nenechte si ujít příležitost seznámit se s unikátním souborem děl z jeho tvorby, možnost máte již jen do 19. srpna.

Foto: Shutterstock

Josef Sudek (1896–1976), světoznámý český fotograf, prožil většinu svého života v Praze a velmi rád ji fotografoval. Mezi léty 1928–1976 měl profesionální fotografický ateliér na Újezdě pod Petřínem a svůj čas dělil mezi zakázkovou práci a volnou tvorbu, kvalita jeho děl je však ve všech polohách výjimečná jak umělecky, tak technicky. Pro velkou část jeho tvorby mu byly inspirací intimní a osobní náměty, zejména zátiší a zahrady přátel, obracel se také do světa fantazie a až surrealistických obrazů.

Foto: Josef Sudek, dědicové

Výstava, kterou máte možnost navštívit do 19. srpna v Domě fotografie, nese název Topografie sutin a prezentuje téměř neznámý a dosud nevystavený soubor Sudkových fotografií. Zobrazuje Prahu poničenou v roce 1945 událostmi druhé světové války, na jejímž konci zmýlený nálet spojeneckých vojsk ze 14. února 1945 zasáhl pražské Nové Město a poškodil Emauzský klášter. Série fotografií z jeho sutin tvoří největší část Sudkova souboru zachycujícího poválečnou Prahu a je v kontextu jeho díla mimořádná. Představuje fotografický vhled do nitra města
 a jeho památek v prvních dnech míru, kdy se autor snímáním obyvatelů Prahy, kteří přihlížejí ruinám historického centra, zcela ojediněle přiblížil reportážní fotografii. 

Foto: Josef Sudek, dědicové

Jedním z témat, na které výstava kriticky poukazuje, je fotografie jako médium zprostředkování zásadních historických událostí. Sudkův příklad nabízí překonání zažitého pohledu na fotku jako průhled do minulé události a zdůrazňuje obrazovou kvalitu těchto záznamů, jež bývá často opomíjena. 

Foto: Josef Sudek, dědicové

Prohlížet si Sudkova díla je ojedinělý zážitek a dokonce i ze snímků zachycujících tak dramatický moment v dějinách, jako je poválečné období, vyzařuje jeho nenapodobitelné nahlížení světa, melancholická křehkost okamžiku.

Foto: Josef Sudek, dědicové

Výstavu Josef Sudek: Topografie sutin můžete navštívit do 19. 8. 2018 
v Domě fotografie. 

Čtěte dál