Nepoužíváte příliš mnoho kosmetiky?

Vrstvení kosmetické péče je fajn a může být přínosné - dokud se to s ním nepřehání.

Foto: Pexels

Vrstvení tenkých vrstev různých produktů s odlišným účinkem bylo dlouhou dobu považováno za přínosné. Lze tak totiž řešit více problémů s pletí najednou. Vzdávat se ho nemusíte, jen je dobré vědět, co už může být příliš.

Jedním z varovných znamení je, že se péče na obličeji začne drolit. Zároveň pokud je přípravků příliš, pleť už jejich množství nedokáže vstřebat, a ty tak zůstávají na tváři a hlavně - nemají vůbec žádný účinek.

Řešení?

Ještě než omezíte počet svých oblíbených kosmetických produktů, zkuste je nanášet ve větších intervalech. Pokud je totiž aplikujete jeden za druhým, přípravky nemají čas se vstřebat, vzájemně reagují, a i proto se mohou olupovat. Mezi jednotlivými kroky tedy nějakou dobu počkejte.

Přípravky také nanášejte na dokonale vyčištěnou pleť - i zbytky čisticího mléka či gelu totiž mohou způsobit, že se následná péče drolí a k pleti správně nepřilne. Variantou je se ráno čisticím produktům úplně vyhnout, a pleť jen opláchnout vodou, případně vodou a sonickým kartáčkem.

Správný počet?

Ideální množství produktů by mělo končit na třech. Jeden z přípravků by měl obsahovat antioxidanty, které chrání pleť před znečištěným prostředím, další dodává hydrataci, třetí může řešit vrásky nebo třeba pigmentové skvrny - záleží, co vás právě trápí. Jeden z nich by pak měl obsahovat ochranný filtr proti slunci.

V létě by pak ochrana měla být silnější, a tak můžete přidat ještě čtvrtý, tedy opalovací krém. Nicméně v dnešní době jej lze za jeden krok vyměnit - vyrábí se totiž tónované, zmatňující, s anti-age účinkem nebo zmírňující tmavé skvrny.

Nicméně počet používaných přípravků můžete regulovat i tím, že budete používat jiné ráno a jiné večer. Koneckonců takový retinol pomáhající mimo jiné s pupínky, je mnohem lepší nanášet na noc.

Správné pořadí?

Třemi zmíněnými produkty se přitom většinou myslí lotion, sérum a krém, přesně v tomto pořadí. Jejich textury a formule přitom mohou být různé, proto je dobré vědět, že voda nedokáže proniknout olejem, proto nejprve nanášejte přípravky na vodní bázi, teprve poté ty olejové.

Jinými slovy, začínat byste vždy měli těmi nejlehčími texturami a těmi nejhutnějšími skončit. Na úplný závěr dávejte opalovací krém, protože čím vyšší je SPF, tím více pleť zatěžuje. Výjimku tvoří oční krém - ten vždy nanášejte jako první. Bývá totiž lehoučký, a tak by se skrz případné další vrstvy nedokázal vstřebat.

Mrkněte na naše tipy na základní péči:

Čtěte dál