Nepodceňujte péči o oční okolí. Na co se zaměřit?

Komu připadá péče o okolí očí jako zbytečný nadstandard, ten buď ještě nepřekročil třicítku, nebo nezaostřil na pleť v této partii dost zblízka.

Foto: Getty Images 

Protože je kůže okolo očí výrazně (až pětkrát) křehčí a tenčí než na zbytku tváře, spěje to nevyhnutelně k tomu, že se v těchto místech začnou stopy stárnutí, stresu či probdělých nocí objevovat jako první. Projevy jsou v zásadě trojího druhu - od tmavých kruhů, pigmentací a podráždění přes otoky až po vrásky. Kdy a v jaké míře se v blízkosti očí usídlí, záleží nejen na genetických dispozicích, životním stylu, ale hlavně na vhodné a pravidelné péči. 

Kvůli již zmíněné zranitelnosti a citlivosti kůže je navíc potřeba, aby byl veškerý přístup nadmíru šetrný, a to i při odličování. Extra jemná práce prstů a přípravky určené výhradně pro tyto partie (krémy, masky, odličovače) zkrátka hrají prim. Apelujeme tedy na všechny, kteří doposud nevzali tuto specifickou oblast na milost, aby tak ve vlastním zájmu učinili co nejdříve.

Kroužky, kruhy, kružnice

U tmavých kruhů pod očima, pro které je charakteristický modrý, červený nebo hnědý nádech, bývá nejčastějším viníkem kombinace tenké kůže s prosvítajícími viditelnými cévkami, dále také hyperpigmentace, popřípadě významnější úbytek tuků. Obejít problém tím, že jej schováte pod vrstvičku korektoru, je sice řešení, ale jen dočasné. Jestli chcete skutečně zmírnit viditelnost cévek, dejte šanci retinolu, který umí zpevnit pokožku, a tím i vyzmizíkovat modré a začervenalé stopy. U hyperpigmentací způsobených sluníčkem pomůže kvalitní UV ochrana a také péče s vitaminem C, který má schopnost zesvětlovat a projasňovat. A ztráty tuku? Ty celkem snadno vykompenzuje kyselina hyaluronová, díky své schopnosti vázat vodu a vyplňovat propadlá místa.

Nechtěné zásoby

Příčin pro vznik oteklých váčků pod očima bývá více. Naznačují nejenom chronický původ, ale také mohou být připomínkou alkoholového mejdanu z předchozího večera, usedavého pláče či spánku bez polštáře. Někdy jsou také odrazem alergické reakce, hormonálních změn nebo i nedostatečné lymfatické mikrocirkulace. V případě otoků je pomoc poměrně komplikovaná, protože s odvedením přebytečné vody a krve z oblasti očí mohou (ale nemusí) pomoct chladivé rollery, kostky ledu, eventuálně sáčky s vylouhovaným čajem. Máte-li otoky vrozené, existuje jediná pomoc – plastická operace, která však obličej omladí až o deset let. Takzvanou blefaroplastiku provádějí například na klinice Esthé, kde patří mezi nejžádanější zákroky.

Více se dočtete v dubnovém vydání Harper's Bazaaru. Stále v prodeji! 

Čtěte dál