Není moc brzy? Kdy je dobré začít s botoxem

Pojďme si říct, že botox dokáže zázraky. Problém spočívá v tom, jakým způsobem jeho moc využíváme. Zdaleka by totiž neměl být tím prvním, po čem sáhnete, když si všimnete, že pleť už možná není tak pružná jako ve vašich osmnácti.

Foto: Shutterstock

„Před 10 lety byli lékaři nadšení z toho, jaký efekt aplikace botulotoxinu měla. Hluboké linie a vrásky úplně zmizely. Bylo ale zřejmé, že jste podstoupili ošetření a váš obličej vypadal výrazně jinak,“ říká Lucie Kalinová, primářka pražské Brandeis Clinic.

Nekončící nadšení (lékařů, ale i některých klientek) začalo pomalu vyprchávat v dnešní insta-době, kdy i velmi mladé dívky začaly chodit na botox preventivně, aby zabránily vzniku jakýchkoli vrásek. Což samozřejmě funguje, protože se svaly nehýbou, a kůže se tím pádem nekrčí. Jenže pak jste odsouzeni k tomu chodit na botox každých pár měsíců doživotně, protože ten náraz, když s tím jednoho dne přestanete, bude obrovský.

„Nyní se snažíme používat botox jen jako prostředek ke zpomalení stárnutí a vyladění dojmu, který obličej vytváří. Stále budete vypadat jako vy – jen budete svou více odpočatou, zářivější verzí,popisuje Lucie Kalinová aktuální trend ve zkrášlujících zákrocích, kterému se také někdy říká „baby botox“.

Nicméně vždy je velmi důležité dobře si vybrat lékaře, který bude látku aplikovat. Špatně provedené ošetření může mít za výsledek strnulý, udivený výraz nebo pokles obočí. Pokud se však aplikuje technicky správně, může pomoci i k lehkému pozvednutí obočí, které podtrhne celkové omlazení obličeje.

Kdy s tím tedy začít?

„Představte si to jako pyramidu,“ udává velmi účinnou metaforu Ivana Pokorná, zakladatelka pražské kliniky Formositas. „Pokud chcete vypadat dobře i po padesátce, musíte se o sebe začít starat včas, prevence je naprostý základ. V druhém patře pyramidy jsou jemné kosmetické procedury a drobná přístrojová ošetření. Ve třetím a čtvrtém patře jsou procedury zaměřené na zlepšení kvality kůže: přístrojová ošetření, jako je radiofrekvence, IPL, lasery a podobně. S nimi lze úspěšně kombinovat další stupeň péče, a sice různé biorevitalizační a bioregenerační procedury, kdy se účinné látky zavádějí do hlubších vrstev kůže jehlou, či kanylou. Teprve o úroveň výš přichází na řadu botox a výplně,dodává.

Až po všech těchto krocích by se žena měla svěřit plastickému chirurgovi. „Je důležité na sebe nekašlat a začít s prevencí nejpozději po třicítce. Když chcete začít v padesáti, už to nepůjde tak snadno. Dokonce i plastický chirurg potřebuje k práci kvalitní materiál, tedy zdravou, pevnou pokožku. Při každém chirurgickém vypnutí se kůže trochu ztenčí, a pokud nechcete, aby vypadala jako zmačkaný papír, práci s její kvalitou nikdy neutečete,říká Ivana Pokorná a doplňuje, že i ona zastává názor, že všeho s mírou. Jak ji podle ní nepřekročit? Naznačuje, že to často bývá v rukou lékařů. V lecčem může napovědět i jejich vlastní vzhled a přístup ke zkrášlujícím metodám.

Odstraní vrásky, ale o pleť se nepostará

Také je dobré mít na paměti, jak vlastně botox funguje. Je totiž především vizuálním řešením, pro pleť toho příliš nedělá. Botox vrásky vyhladí, výplně je vyplní, čímž se zlepší vzhled kůže, a obličej dostane objem, ale o buňky pokožky se tyto zákroky jinak nestarají. Jinými slovy, kůže po celou dobu stárne, jen to na chvíli není vidět.

Čtěte dál