Nenechte si ujít nadcházející divadelní premiéry

Únor ve znamení kultury.

Kultura je všude kolem nás a měla by být nedílnou součástí našeho života. Patří do ní také divadelní scéna, která nám nyní připravila mnoho novinek a premiér. Přinášíme vám ty, které by vám rozhodně neměly uniknout.

Foto: archiv divadla Mana

Vršovická scéna divadla Mana si přichystala hned několik novinek. Dne 5. února se koná premiéra nové interpretace hry Karla Čapka, Matka. Jde o drama, jehož příběh vypráví o hrdinství a mateřské sce. Střet ženského a mužského vnímání smyslů spojený s poselstvím života je nyní velkým tématem. Tentokrát se režie ujal Peter Gábor, v hlavní roli se můžeme těšit na Jitku Smutnou. Tato nová interpretace byla mimo jiné nacvičena k výročí 130 let od narození slavného spisovatele a dramatika Karla Čapka. Další premiéra nás čeká 7. března. Jedná se o dílo Ingmara Bergmana, Podzimní sonáta. Režie se ujal Ondřej Zajíc, který do hlavní role obsadil, diváky velmi oblíbenou, Danu Batulkovou.

Foto: archiv divadla Studio Dva

V divadle Studio DVA se můžeme těšit na premiéru představení Klíště, která se odehraje 5. února. Jedná se o herecký koncert v podání brněnského Divadla Bolka Polívky, který zde vystupuje společně s Milanem Lasicou. O něco později, 14. února, se můžeme těšit na divadelní adaptaci velmi oblíbené filmové komedie plné lásky a kouzel, Saxana. Hlavní role ztvární Vendula Příhodová, Ivana Chýlková, Jan Kraus, Štěpán Benoni a mnoho dalších. Dokonce, jako speciální host, vystoupí Petra Černocká, která samotnou Saxanu ztvárnila již téměř před padesáti lety ve snímku Dívka na koštěti.

Foto: archiv divadla Studio Dva

Malá scéna není pozadu a také chystá hned několik premiér. Již 10. února uvede činohru Herečky (miluj blížneho svojho), kterou předvede bratislavské divadlo GUnaGU v čele se Zuzanou Kronerovou. Tato dvě divadla také 17. a 18. února společně uvedou představení, v rámci cyklu Slovenské hvězdy, s názvem Na Fašírky Mi Nesiahaj, co se týče obsazení, můžeme se opět těšit na  Milana Lasicu a Milana Kňažka.

Foto: archiv HaDivadlo

Pokud se zajímáte o téma klimatické krize, brněnské HaDivadlo si pro nás připravilo na 31. ledna premiéru představení, v rámci dramaturgického cyklu Zdroje, s názvem Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi. Jedná se o výřez z reality rodinných debat o globálním oteplování. Režie se ujal Ivan Buraj ve spolupráci s dramaturgem Matějem Nytrou, filmovým tvůrcem Bohdanem Karáskem a výtvarníkem Pavlem Stercem.

Čtěte dál