Nemáte plány na víkend? Máme pro vás tři kulturní tipy!

Kulturního vyžití tento rok moc nebylo, a tak proč poslední srpnový víkend nepropojit s festivalem či výstavou? Máme pro vás tři tipy, kam stojí za to vyrazit.

První polovina tohoto roku byla kvůli pandemii kulturně chudá, o to více bychom si ale možnost tohoto prožitku měli užívat nyní a přivítat každou příležitost, kdy můžeme navštívit zajímavou výstavu, vidět dobrý film či divadelní představení nebo vyrazit na festival. Poslední prázdninový víkend toho má hodně co nabídnout. Inspirujte se!

Praha: Výstava iMUCHA

Foto: archiv NFRF

Sbírku děl Alfonse Muchy, velikána české secese, v minulosti zkompletoval tenista Ivan Lendl, nyní ji však do svého vlastnictví získal Nadační fond Richarda Fuxy. Do Obecního domu se vrátila po celých 7 letech. V roce 2013 ji vidělo až 180 000 návštěvníků, čímž se stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v republice. Úspěch neměla pouze u nás, ale také v zahraničních městech - Miláně, Janově, New Yorku a v Soulu.

Nyní je ale výstava doplněna o slavné sbírky v pohybu. Již název iMUCHA napovídá, že se část výstavy zdigitalizovala. Co si pod tím můžeme představit? Návštěvníci budou moci slavné plakáty obdivovat v rozpohybované podobě. „Kromě rozšíření sbírky o zhruba sedm desítek originálních artefaktů jsme při koncipování výstavy použili i nejmodernější technologie, díky kterým motivy více než sto let starého díla Alfonse Muchy doslova ožívají. Je toho však mnohem více, co návštěvníky ohromí, například k nim promluví sám Alfons Mucha,“ nastiňuje Richard Fuxa, předseda správní rady nadačního fondu nesoucího jeho jméno.

Poděbrady: Festival Soundtrack

Foto: archiv SOUNDTRACK Poděbrady

Na jedinečnou výstavu iMUCHA trochu navážeme Mezinárodním festivalem filmové hudby a multimédií SOUNDTRACK Poděbrady, který se koná již od roku 2016. V rámci čtyřdenního programu, který bude zahájen ve čtvrtek 27. srpna v Centrálním lázeňském parku v Poděbradech, bude také předpremiéra unikátní multimediální show iMucha. Na vnějších zdech poděbradského Zámku poprvé ožijí v důmyslných animacích krásky z plakátů Alfonse Muchy, šperky nebo impozantní obří plátna Slovanské epopeje. „Speciálně pro SOUNDTRACK Poděbrady jsme připravili poutavou ochutnávku v podobě velkoformátových projekcí. Provedeme diváky třemi tematickými bloky, od art nouveau až ke komiksu. Na premiéru celé show se může veřejnost těšit v květnu příštího roku,“ uvádí k chystanému programu Michal Dvořák, ředitel festivalu. Celý program bude rozdělen do pěti částí a každá z nich nabídne jiný program, který včetně rozepsaných doprovodních akcí naleznete zde. Vstup je navíc tento rok zdarma. 

Mariánské lázně: Marienbad Film Festival

Foto: archiv Marienbad Film Festival

Jako třetí víkendový kulturní tip pro vás máme vyvrcholení již pátého ročníku Marienbad Film Festivalu, které se koná od 27. do 30. srpna 2020 v Mariánských Lázních. Nabídne experimentální snímky z celého světa, intermediální a audiovizuální performance, dokumenty, poslech podcastů a nebude chybět ani divadlo. Budete mít tedy šanci užít si z každého soudku kultury trochu.

Vše zahájí americká komedie z roku 1966 Jak ukrást Venuši režiséra Williama Wylera s dokonalou Audrey Hepburn v hlavní roli.  „Do pátého ročníku se nám přihlásilo celkem 86 děl ze 16 zemí, ze kterých jsme vybrali 19 českých a 3 zahraniční projekty,” prozradila ředitelka festivalu Zuzana Stejskalová. Tento ročník navíc nově obsahuje kurátorskou selekci současné tvorby filmových veřejných vysokých škol. Základní vstupné je 500 Kč a zahrnuje vstup na kompletní program festivalu v termínu 27. - 30. 8. 2020. Více informací k tomuto obsáhlému festivalu naleznete na oficiálních webových stránkách

Čtěte dál