Nejskandálnější český film jde do kin

Od jeho premiéry uběhlo více než 80 let, zapsal se do dějin filmu a teď se na něj můžete do kina jít podívat i vy.

Foto: archiv distributora

Snímek Extase režiséra Gustava Machatého byl poprvé uveden na začátku roku 1933. Na dnešní poměry jeho zápletka zní nevinně: Mladá Eva záhy po sňatku s bohatým a o mnoho let starším Emilem zjistí, že o ni manžel nejeví zájem. Seznámí se však s mladým inženýrem, s kterým prožije vášnivou romanci. Tu však utne manželova sebevražda. 

Nebyla to ovšem moralizující zápletka, která dílo proslavila, ale scéna, při níž se herečka ztvárňující Evu, kterou nebyl nikdo jiný než pozdější hollywoodská hvězda Hedy Lamarr, koupe nahá v rybníku. Snímek svým explicitním erotismem přitahoval pozornost diváků, ale i pobuřoval. Na svou dobu odvážný a smyslný film s obnaženou herečkou v hlavní roli vzbudil rozruch i na benátském filmovém festivalu v roce 1934. Zatímco festivalové publikum jej přijalo s nadšením a získal cenu za nejlepší režii, papež Pius XI. ho následně odsoudil jako pornografický a plný nemorálních přirovnání. Extase byla nicméně uvedena ve Francii, Německu, Velké Británii, Spojených státech amerických a v dalších padesáti zemích Evropy, Jižní Ameriky, Afriky a Asie. Machatý, který se v začátcích své kariéry živil i jako klavírista v kině, následně prorazil i v Americe, kde získal smlouvu se studiem MGM. Po návratu do Evropy učil režii v Mnichově.

Foto: archiv distributora

Slavný snímek byl však nedávno restaurován. Nová verze, která si vyžádala rozsáhlé pátrání po původních filmových materiálech, dokonce získala i cenu na festivalu v Benátkách pro nejlepší restaurovaný film. “Nejen úspěch, ale i skandální pověst Extase se podepsaly na filmových materiálech – ty, které se dochovaly, jsou často velmi opotřebené, protože nesou stopy po četných projekcích, v případě zahraničních uvedení také po cenzurních zásazích. Navíc mezi promítači bývalo běžné, že si na památku z filmových kopií vystřihovali slavnou nahou scénu,”  uvedla Jeanne Pommeau, restaurátorka Národního filmového archivu, která na celá proces dohlížela.

Foto: archiv distributora

Restaurovaná Extase po slavnostním uvedení v kině Lucerna, kde se konala i první premiéra v roce 1933, vstupuje do běžné distribuce a od 23. ledna ji hrají vybraná kina.

Zde se můžete podívat na trailer.

Čtěte dál