Nejpamátnější Chanel fashion shows

Chvíle, na které nikdy nezapomeneme.

Karl Lagerfeld nebyl jen návrhář. Byl architektem snů. Každou další kolekci doprovázela monstrózní prezentace v pařížském Grand Palais nebo jiné exkluzivní lokaci. Vybrali jsme ty nejpamátnjší přehlídky, které božský Karl vytvořil. A na které nikdy nezapomeneme. Chanel fashion show nejsou jen přehlídky. Zvláště v některých případech se jedná o malá divadelní představení, či umělecké performance.

Karl nikdy nešetřil nápady. I civilnější prêt-à-porter kolekce měly úžasné prezentace. Třeba v roce 2008, kdy nechal postavit obří kolotoč, na které se projely i modelky.

Téma globálního oteplování nenechalo chladné ani značku Chanel a tak motivem show další přehlídky se staly tajících ledovce.

Jednou z nejteatrálnějších (ve smyslu nekompromisních) byla prezentace kolekce Cruise 2010, která se konala na pobřeží italského ostrova Lido di Venezia, jež je jen na dohled od Benátek. Kolekce inspirovaná benátským karnevalem zahalená tajemstvím.

Z extrému do extrému. Linlithgow Palace je monumentální zřícenina kdysi majestátního skotského královského paláce ve stejnojmenném městečku asi 25 km západně od Edinburghu. A taky dějiště Chanel Métiers d'Art kolekce. Tudorovci opět na trůnu.

Zásadním moment ve fashion světě bylo otevření supermarketu Chanel. Modelky v teniskách se procházely mezi regály s nákupními košíky a vozíky. Nešlo jen o show. Jednalo se o jasnou demonstraci praktičnosti, užitnosti a nositelnost značky v denním životě. Zboží v regálech navíc nebylo pouhou atrapou. Šlo se o skutečně poživatelné produkty – sýry, těstoviny, pečivo, sladkosti nebo dokonce víno Château Gabriel. Více jak 100 tisíc různých produktů poté značka darovala charitě.

Když už se nedá jít dál, tak se vždy najde někdo, kdo tu zásadu poruší. A tak v Grand Palais vyrostla pařížské ulice, kterou modelky zaplavily s feministickými transparenty. Velká pařížská módní revoluce.

Další z dechberoucích Métiers d'Art show se konala v pařížském hotelu Ritz. Modelky procházely mezi hosty usazenými u stolů. Po runwayi se procházely jakoby nahodile, zdravily se s hosty a druhými modelkami, líbaly se na tváře a koketovaly s muži. Byla to čistá radost.

Následně Karl vypustil do vesmíru kosmickou raketu. Prostorem duněl track „Contact“ od Daft Punk a konečně i Anně Wintour se na moment zatajil dech. Když pak zazněl Elton John a jeho „Rocket Man“, který dojal se i ten nejvíc citově otupělý zbytek hostů.

Proč si to neudělat složitější, když to jde. A tak uvnitř Grand Palais vyrostla Eiffelova věž zahalená do mraků.

Lze vyčerpat možnosti? Pravděpodobně ne. Jak jinak si vysvětlit vodopády a džungli uprostřed Paříže?

Jen zahrada? Právě vznik show jaro/léto 2018 sleduje i jeden z dílů dokumentu 7 Days kanálu Netlfix. Podívejte se na dokument, a možná přehodnotíte fakt, že se další show nekonala na Jupiteru.

Kam Chanel diváky ještě nevzal? Do lesa! Modelky tak procházely padlým listím a diváci si ještě dlouho po opuštění sálu sundávali listí z podpatků.

La Pausa je nejen vila na jihu Francie, která vznikla podle návrhu Coco Chanel, ale také fiktivní zaoceánkých parník, který Karl ještě stihl spustit na vodu.

Je v tom cosi poetického. Čas a mořský příliv všechno smyjí. Zůstanou jen krásné vzpomínky. Stejně jako na show jaro/léto 2019, kdy se modelky prošly po mořském pobřeží v centru Paříže.

Čtěte dál