Nejoblíbenější kabelky britské královny mají československé kořeny

Značek luxusních kabelek je mnoho, ale ty od značky Launer by vám rozhodně neměly uniknout. Oblíbila si je i samotná královská rodina a stojí za nimi rodák z Československa.

Foto: archiv značky 

V posledních dnech je seriál The Crown skloňovaný na sociálních sítích více než kdy jindy. Čtvrtou sérii zhlédli díky princezně Dianě i ti, kteří doteď seriál ignorovali. V našem předchozím článku jste se mohli dočíst o módě, která je nespornou součástí života královské rodiny. Jedna z nejvýraznějších značek, která se v seriálu objevila, je zároveň jednou z nejoblíbenějších značek samotné britské královny. Kabelky Launer, které královna Alžběta s velikou oblibou nosí, mají přitom československé kořeny.

Značku Launer založil Sam Launer, rodák z Československa, ve čtyřicátých letech. Sam a jeho žena utekli z rodné země před německou okupací a Sam si otevřel v londýnské čtvrti Soho malou dílnu, kde vyráběl kožené kabelky. Přestože svět sužovala válka a Sam to neměl úplně jednoduché, neupustil při výrobě ze svých zásad. Pracoval s kvalitní kůží a dbal na perfektní a kvalitní zpracování svých modelů. Netrvalo to dlouho a kabelky Launer se začaly prodávat v prestižních luxusních nákupních domech v Londýně. Královna Alžběta nosí značku Launer již padesát let. První model dostala od své matky a jejich kabelky si posléze velmi oblíbila.

Sam Launer zemřel v roce 1955 a jeho syn převzal rodinou firmu, která si vedla relativně dobře, ale pokulhávala, co se týče marketingu. Přestože klientelou značky byla již v té době královská rodina, firmě později hrozil krach. V roce 1981 zachránil Launer Gerald Bodmer, díky kterému značka chytla druhý dech. Bodmer měl velké zkušenosti v oboru i finance, modely zmodernizoval a vytvořil značku, jak ji známe dnes. A opět ji můžete zakoupit v těch nejluxusnějších nákupních domech v Británii.

Foto: archiv Instagramu @launerlondonofficial

Královna Alžběta má obrovskou sbírku Launer kabelek a její nejoblíbenější modely jsou Royale v černé kůži, Traviata v lesklé černé kůži a modely, které si nechává dělat na míru. Kabelka Launer byla k vidění na královně při důležitých událostech jako setkání s prezidentem Nixonem. V seriálu The Crown proto rozhodně nemohly kabelky chybět.

Čtěte dál