Nejlepší módní výstavy roku 2021, které musíte vidět #zdomova

Kvůli pandemii svět čelí nové výzvě - jak přenést společenské události „přímo k divákovi”. Módní týdny se transformovaly do digitální formy, a ani muzea nezůstávají pozadu. Digitální výstavy světových muzeí se začaly pořádat už loni v březnu, a i letos nabídnou svým divákům expozice „z pohodlí domova”.

Nevíte, jak si zpestřit zimní večery? Máme pro vás výběr těch nejlepších výstav roku 2021!

Ruth E. Carter: Afrofuturism in Costume Design

Hollywoodská kostýmní designerka se proslavila především díky své fenomenální práci na filmu Black Panther, za níž si dokonce odnesla Oscara. SCAD FASH Museum of Art + Film v Atlantě (Georgia) letos představí vůbec první retrospektivu její práce. Výstava potrvá do 21. září 2021.

 

Bags Inside Out

Od birkinky přes Louis Vuitton, raritní kousky Longchamp vytvořené ve spolupráci s Tracey Emin či kolaboraci Stelly McCartney s Parley. To vše, společně s historickými unikáty, jako například „žabí” kabelky ze 17. století, představí muzeum Victoria & Albert v Londýně. V rámci výstavy se navíc můžete „zúčastnit” online přednášky o udržitelnosti kabelek, a to 19. března. Výstava potrvá do 12. září 2021.

 

Thierry Mugler: „Couturissime”

Módní génius, který od 70. let až po začátek nového milénia měnil módu přímo na přehlídkových molech...před zraky všech přítomných. Retrospektiva tvorby návrháře, jenž obléká ikony stylu Iman a Jerry Hall, potrvá v Le Museé des Arts Décoratifs v Paříži do 4. dubna 2021 (kam poputuje z Kunsthalle München, kde bude k vidění do 28. 2. 2021). V rámci výstavy návrháře, který změnil pohled na současnou módu skrze svou fascinaci „nejzajímavějším zvířetem této planety: člověkem”, najdete přes 50 ikonických kousků pocházejících z jeho dílny.

 

„Shoephoria!”

Tato výstava je naprostou nutností pro milovnice a milovníky krásné obuvi. Více jak 3 000 párů bot, mezi kterými najdete díla z ateliérů značek Manolo Blahnik, Vivienne Westwood, Jimmy Choo a Versace, legendární Conversky, Nike Air Jordan, digitálně potištěné Dr. Martens, ale i historické kusy - střevíce královny Mary s diamantovým motýlkem (z třicátých let), boty královny Viktorie od Josepha Boxe (z roku 1850) či červené sametové pantoflíčky se zlatou, ruční výšivkou z roku 1690. Výstava bude (znovu) otevřena od 29. března 2021 ve Fashion Museum Bath.

 

Beautiful People: The Boutique in 1960s Counterculture

V polovině šedesátých let vyvolala hrstka butiků v Chelsea módní revoluci. Jejich tvůrčí svoboda poháněná mládím, politickou revoltou a chutí experimentovat, dala vzniknout ikonickým kusům šedesátých let - „Byronovským” nabíraným košilím či sametovým kalhotám inspirovaným Marokem a Dálným východem. Položily základy unisexu a ovlivnily styl celebrit, mezi které se řadí Jimi Hendrix, The Beatles nebo The Rolling Stones, jejichž looky budou k vidění v rámci výstavy, stejně jako oděvy z legendárních butiků Kings Road Shop a Granny Takes Trip. Výstavu můžete vidět od 3. září 2021 do ledna 2022 ve Fashion and Textile Museum.

Foto: archiv Instagramu @fashiontextilemuseum

 

„Heat do Toe” The Museum at FIT

Newyorské muzeum představuje výstavu věnovanou dámským doplňkům. Byť byly považovány za pouhý „dodatek” k oděvu, byly vždy nedílnou součástí celého módního ansámblu. Výstava se zaměřuje na vývoj dámské módy od roku 1800 až do 21. století, kde zkoumá roli doplňků, které mnohdy určovaly postavení jejich majitelek, a dokonce i sociální nebo kulturní hodnoty, které reprezentovaly. V rámci výstavy najdete položky módou zapomenuté, patří zde slunečníky nebo vějíře z 19. století i retro kusy z poloviny předchozího století - plastové brýle Courrèges z 60. let či set od Rogera Viviera pro Christiana Diora z konce 50. let. Výstava bude k vidění od jara 2021.

 

The MoMu Fashion Museum Antwerp

Po rozsáhlé rekonstrukci se 4. září 2021 dveře muzea znovu otevřou, návštěvníci si budou moci prohlédnout novou výstavu mapující historii belgické módy již „v novém“. Expozice představí archivní kusy Haidera Ackermanna, Ann Demeulmeester i Rafa Simonse.

 

Silk and Steel: French Fashion, Women and WWI

V době, kdy muži během 1. sv. války bojovali na frontách, ženy jejich pozice aktivně nahrazovaly v továrnách, ošetřovatelství, dopravě a ostatních profesích. Francouzská móda se musela přizpůsobit potřebám jejich nových rolí ve společnosti, a to navzdory nedostatku materiálů i možnostem výroby. 

The National WWI Museum and Memorial v Kansasu představuje výstavu věnovanou právě tomuto období, kde budete moci spatřit originální kusy dámských šatníků - kabáty, peleríny, šaty a doplňky, jež ilustrují vliv válečných uniforem na pařížskou, dámskou siluetu. Expozice bude k vidění do 11. dubna 2021.

Čtěte dál