Nejkrásnější momenty z Couture přehlídek pro jaro 2020

Nejkrásnější róby, precizní detaily, umělecká pojetí i neobyčejná témata a atmosféra míst, kde se nejlepší Haute Couture kolekce prezentovaly.

Foto: archiv Dior

Maria Grazia Chiuri v rámci Dior Couture odhodlaně pokračuje ve své pouti zobrazovat složitosti vztahu mezi feminismem a ženskostí. Ve spolupráci s americkou umělkyní Judy Chicago, která se postarala o velkolepou instalaci The Female Divine v prostředí Musée Rodin, představila božské pojetí ženy, vládkyně svého osudu. Překrásné siluety a struktury se proměňují do více maskuliních smokingů. K vidění byla inspirace bohyní Athénou nebo Botticelliho Primaverou. 

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Chanel pod vedením Virginie Viard tentokrát proměnila Grand Palais v kláštěrní zahrady cisterciáckého opatství Aubazine v Corrèze, jedno z klíčových míst dětství Gabrielle Chanel, kam byla po smrti své matky roku 1895 poslána do sirotčince. Estetika a atmosféra tohoto místa ovlivnily její pozdější tvorbu a estetický pohled. Například, když si později nechala Mademoiselle Chanel postavit svůj dům na jihu Francie, požádala architekta o repliku zábradlí kameného schodiště z Aubazinu. Tyl, éterická jemnost, tvíd, ženské a mužské prvky, černá a bílá. Ryzí oslava esencí značky Chanel! 

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

A do třetice nesmí chybět zmínka o přenádherném pojetí Couture ateliéru Schiaparelli kretivního ředitele Daniela Roseberryho. Na pozadí kolekce stojí obrazy samotné Elsy Schiaparelli při práci v jejím ateliéru v pragmatických denních šatech a kontrastních neuveřitelných, surrealistických večírků. Myšlenka duality extroverta vs. introverta, dva odlišné extrémy. Organza jakoby oživlá do límce připomínající hejno ptáků (hlava v oblacích), snové až magicky vypadající zlaté šperky jako symboly a zároveň oslavné i ochranné klenoty. Mistrovské propojení barev, tvarů a současné výtvarné nálady proměněné do reálných šatů.

Čtěte dál