Nedostatek spánku je nebezpečnější, než si myslíme

Studie dokazují, že nevhodné množství spánku způsobuje srdeční poruchy.

Foto: Shutterstock              

Jsou pro vás večery ideální dobou na řešení e-mailů, vztahových problémů a všech možných i nemožných stresových úkolů? Pak je dobré si připomenout, že nedostatek spánku má značný vliv na celkové zdraví! Kruhy pod očima velikosti vzducholodí zepelín stranou, nyní mluvíme o problémech, které mohou vést až k těm nejhorším důsledkům.

Nové výzkumy na toto téma dokazují, že příliš málo nebo i mnoho spánku může způsobit vážné zdravotní komplikace, jako je kornatění tepen, infarkt, mrtvice nebo jiná selhání srdce. Ve zprávě z konference European Study of Cardiology doktor Epameinondas Fountas uvádí: „Ač trávíme třetinu života spánkem, víme jen málo o tom, jak velký vliv má na náš kardiovaskulární systém.“ Aby se dozvěděl více, Fountas prozkoumal 11 různých studií, do nichž se zapojil více než 1 milion účastníků, a výsledky potvrdily, jak důležité je učinit kvalitní spánek naší prioritou a jak vážné dopady má jeho nedostatek na naše celkové zdraví.

I když dobře víme, že bychom měli denně naspat přibližně sedm až devět hodin, výše zmíněné výzkumy to ještě upřesňují a uvádějí, že optimální doba spánku je mezi šesti až osmi hodinami. Jen tak je možné snížit riziko onemocnění srdeční chorobou. Jakékoliv menší množství spánku je spojováno s 11% nárůstem rizika smrti způsobené infarktem nebo mrtvicí a to do doby devíti let.

Foto: Shutterstock              

Další ze studií prezentovaných na konferenci představila výzkum, v rámci kterého zapojení lidé po dobu jedno týdne nosili zařízení monitorující jejich spánek. Lékaři zjistili, že jedinci, kteří spí méně než šest hodin denně nebo se často budí, trpí častěji aterosklerózou (kornatění tepen) a to až o 27 % častěji.

Jiná studie přinesla výsledky několikaletého zkoumání. Účastníci – 798 mužů středního věku ze Švédska – se zapojili v roce 1993 a poskytli badatelům informace s údaji o tom, kolik hodin denně zpravidla spí. O dvacet let později bylo zjištěno, že ti z nich, kteří spí méně než pět hodin denně, mají dvojnásobně vyšší pravděpodobnost výskytu vážných kardiovaskulárních komplikací, což je srovnatelné s jedinci, kteří kouří nebo mají diabetes.

Není sice možné přímo spojit množství spánku se srdečními poruchami, ale je bez debat, že jeho nedostatek má za následek velkou škálu zdravotních komplikací od obezity až pro psychické problémy. „Je třeba provést ještě mnoho výzkumů, abychom odhalili všechny dopady. Už nyní ale víme, že spánek ovlivňuje tělesné funkce, jako je rozkládání cukrů, krevní tlak a výskyt zánětů. Což jsou všechno faktory, které výrazně ovládají srdeční činnost,“ uzavírá Fountas.

Čtěte dál