Nebuďme lhostejní

"Je vidět, že Češi umí být velmi solidární, což je vlastně skvělé zjištění ", říká Taťána Gregor Brzobohatá, modelka a spoluzakladatelka nadace Krása pomoci, která pomáhá seniorům již několik let. Zapojte se nejen tento víkend v rámci online koncertu #kulturazije

Foto: Archiv Taťána Gregor Brzobohatá, Gréta Blumajerová

V minulých týdnech nejen naše země pocítila otřes jménem Covid 19, vnímáte momentálně nějaké zlepšení?

Určitě. V porovnání s ostatními státy je na tom česká společnost dobře a jsem přesvědčená, že za to vděčíme především velmi aktivní a přizpůsobivé občanské společnosti, neziskovým organizacím, českým firmám i jednotlivcům. Je skvělé, že se u nás podařilo udržet počet nakažených tak, že zdravotní systém nebyl nijak extrémně zahlcen. Za to patří velký dík také všem doktorům, sestřičkám, pečovatelům a vůbec všem v první linii. Je vidět, že Češi umí být velmi solidární, což je vlastně skvělé zjištění! 

Změnilo se pro vás rapidně něco v osobním i pracovním životě? 

Nemůžu cestovat pracovně, ale ani soukromě. Vzhledem k tomu, že je to pro mě však spíše rutina od mých 17 let, moc mi to nevadí, protože nemám pocit, že mi něco utíká. Všichni jsme teď byli v izolaci a naopak jsem ráda, že jsem mohla směřovat svoji pozornost a energii do jiných aktivit a věcí.

Několik let jste vy osobně předsedkyní SR nadace Krása pomoci, která se stará o nejvíce ohroženou skupinu nejen v této nemoci, o seniory. Jak byste zhodnodila momentální situaci? 

To, že končí stav nouze a opatření se uvolňují, neznamená, že je všechno za námi a nic už nehrozí. 

Spousta starších lidí byla dlouho sama doma a cítí se osamělá. Navštivte je. Můžete jít na procházku do přírody či do parku, zkrátka někam na čerstvý vzduch. Myslete však na to, že starší a nemocní lidé by měli dál nosit roušky, přestože už třeba nebudou povinné. Pokud se vy nebo váš blízký nebudete cítit dobře, nepodceňujte to, prosím, a hned kontaktujte svého praktického lékaře.

Foto: Archiv Taťána Gregor Brzobohatá, Gréta Blumajerová

Vaše nadace poskytovala seniorům v této nelehké situaci soustavnou péči. Vaše koordinátorky se snažily seniory edukovat, být oporou a radim jim. Jak se v těchto nelehkých chvílích chovat? 

V této nelehké době je dobré udržovat svůj obvyklý rytmus dne, na který je daný člověk zvyklý. Pokud měl váš blízký nějakou aktivitu, kterou teď nemůže z důvodu mimořádné situace vykonávat, je dobré ji nahradit nějakou alternativou. Pravidelnou návštěvu cukrárny s kamarádkou dočasně nahradí telefonní hovor a univerzitu třetího věku zase prohlížení encyklopedie či zhlédnutí dokumentu o přírodě. Také je skvělé, že existuje možnost poslat svým blízkým květiny, dopis nebo pohled, případně fotky dětí, aby vedle komunikace po telefonu měli i vizuální kontakt. Pak je také důležitý pohyb a smysl pro humor. 

Co z vašeho pohledu bylo právě to nejtěžší? 

Snažili jsme se naše klienty především uklidnit a pomoci jim se v této situaci zorientovat, protože to bylo pro většinu našich klientů velice stresující. Naši klienti, kteří většinou žijí sami, neznají prostředí online světa a jejich jediným zdrojem informací je televize, byli opravdu vyděšení. Snažili jsme se jim být oporou, popřípadě jsme jim poskytli psychologickou pomoc. Od počátku se zaměřujeme na osamělé seniory, kteří jsou doma, a pomáháme jim se vším, co potřebují. Nejdřív to byly zejména praktické věci jako nákupy, léky, informace, ale i dárky pro potěšení, aby čas strávený doma v karanténě lépe zvládli. Teď se spíš zaměřujeme na to, aby se vypořádali se sociální izolací, do které se dostali. Proto podporujeme třeba projekt “Hrajeme pod okny“ pro seniory izolované v domovech a institucích.

Foto: Archiv Taťána Gregor Brzobohatá, Gréta Blumajerová

Tento víkend proběhnou dobročinné online koncerty „Tahle země je i pro starý!'' Můžete nám přiblížit jejich program? 

Proběhnou dva unikátní online koncerty na podporu naší nadace a seniorů. Můžete se těšit už tuto sobotu na Ewu Farnou a v neděli na Chinaski. V rámci streamu uvidíte videa přímo od našich klientů a také záběry z domovů pro seniory. Koncert proběhne zde.

Je nějaká další možnost, jak můžeme pomoci i v budoucnu? 

Plánujeme další online koncerty s dalšími interprety, takže je určitě sledujte dál. Také jsme zahájili spolupráci s Autokinem pod hvězdou v Letňanech, kde 15 % z ceny vstupenky putuje na pomoc seniorům. Budeme rádi, když lidé podpoří koncerty nebo když se přijdou podívat do autokina na film. V neposlední řadě se k nám lidé mohou přihlásit jako dobrovolníci a pomoci nám s rozvozem různých věcí našim klientům domů. 

Vypadá, že léto budeme trávit u nás doma. Máte i vy nějaká oblíbená místa, kam byste doporučila našim čtenářům vyjet a užít si letošní dovolenou trochu jinak? 

Vydejte se do východních Čech, kde jsem vyrostla. Je to nádherná krajina spjatá s Boženou Němcovou a Františkem Kupkou. Zavítejte do Ratibořic, Opočna, Hradce Králové nebo do úchvatných Orlických hor. Já se třeba těším, až si projedu různé české i slovenské zámky a hrady, pokud to situace dovolí. Také plánuji navštívit Šumavu a její kouzelnou krajinu...Prostě české romantické léto!

Čtěte dál