Návrhářka Petra Ptáčková: Zatím si spíš hraju

Se stejnou vervou s jakou se věnuje módě, skáče i salta. I proto s obdivem vytvořila poctu gymnastce Věře Čáslavské.

V roce 1919 získaly Češky volební právo. Harper’s Bazaar při příležitosti výročí požádal deset umělkyň, aby po svém ztvárnily výjimečné Češky, které zásadním způsobem přispěly k rovnoprávnějšímu a důstojnějšímu postavení žen u nás. Nechte se inspirovat hrdinkami od bájné Vlasty přes Františku Plamínkovou po Věru Chytilovou.

Z uměleckých děl vznikla limitovaná kolekce triček. Jejich prodejem chceme pomoci matkám v azylových domech při projektu Made By Nadace Terezy Maxové dětem.

#volime100let #bazaarvoice

Přečtěte si rozhovor s Petrou Ptáčkovou, která ztvárnila Věru Čáslavskou.

Triko s jejím dílem, které je v prodeji od 20.2., vzniklo díky podpoře Rituals.

Foto: Matúš Tóth

Proč jste si vybrala Věru Čáslavskou? 

Je to pro mě bohyně, a to nejen jako sportovkyně. Byla silná. Jako moje máma! Přemýšlela jsem, co bych v životě Věry Čáslavské změnila, co by šlo udělat jinak v její prospěch, kdybych mohla vrátit čas. Proto jsem pro ni vytvořila kouzelnou otevírací a rozpohybovanou bednu „Svět Věry“ a chci tak převyprávět některé pasáže jejího příběhu. Například když v roce 1968, jen pár měsíců po okupaci, stála na stupních vítězů společně se sovětskou závodnicí a pak musela poslouchat i sovětskou hymnu. Proto jsem ji umístila na stupně vítězů samotnou i s pohyblivou vlajkou na žerdi. Když s vlajkou hýbete, v určitý moment se převrátí vzhůru nohama a i to mi připadá pro náš národ symbolické. 

Jak důležitý je pro vás sport? 

Bez sportu bych nechtěla existovat. O to víc soucítím s Věrou Čáslavskou, jak musela trpět, když nemohla dělat to, co potřebovala, nejen to, co chtěla. Pro moji generaci je něco takového nepředstavitelného. 

Co vás čeká?

Čeká mě několik projektů zaměřených na udržitelnost a recyklaci. A jinak se všechno bude točit kolem vývoje mé značky. Mám kolem sebe tým lidí, to mi dává silnější pocit, že toho mnohem víc zvládnu. Chtěla bych si zařídit svůj ateliér a kreativní doupě v jednom, a to v Praze a v Paříži. 

Je možné, že se někdy kromě módy budete věnovat i jiné umělecké činnosti? 

Rozhodně bych ráda. Vlastně se o to už dávno snažím, jen svou snahu zatím neprezentuji. 

Čtěte dál