Návrat perel v modernějším kabátu

Že jsou perly usedlé? Nikoli. Jedná se o nádherné kousky s dlouholetou historií, významem a šperkařské domy jim daly nový moderní šmrnc.

Foto: archiv Instagramu @jujart.acs

Perly jsou zkrátka nadčasová klasika. Jejich milovníky určitě potěší, že v letošním roce slaví velký návrat a přední šperkařské značky letos představují krásné kousky, do kterých je zakomponovaly. Možná už jste četli náš předchozí článek o tom, jaké šperky budou in v roce 2021, kde jsme tento trend již krátce nastínili. Pojďme se ale ponořit hlouběji. 

Perly nejsou v módě žádnou novinkou. Po staletí zdobily krásné ženy a byly symbolem ženskosti, luxusu a krásy. V současnosti už jsou perly více cenově dostupné díky farmám, kde se pěstují, ale v minulosti se šperkařský průmysl musel spoléhat jenom na ty, které pochází z přírody. Není divu, že se tak dostaly do rukou spíše pouze pár vyvoleným. První zmínka o perlách se objevila v Číně a to už 2300 před naším letopočtem. Nalezení perel v řece Hwai v provincii King Hau hodně změnilo. Dnes zdobí mnoho z nás, ať už jsou pravé či imitace.

Pravé perly, které opravdu pochází z přírody, jsou i dnes velmi vyhledávané a vzácné, především mezi sběrateli. Na světě je prý opravdu pouze pár těchto „šňůrek“ perel, které mají hodnotu v řádkách sto tisíc dolarů a více. V roce 1917 šperkař Pierre Cartier koupil dům na Fifth Avenue v New Yorku, který je dnes hlavním Cartier obchodem na světě. Cartier tuto nemovitost zakoupil právě za „šnůrku“ přírodních perel, které léta sbíral. V té době jeho sbírka měla hodnotu milion dolarů. Dnes známe Cartier jako tu nejsilnější luxusní šperkařskou firmu, takže investice se Pierrovi opravdu vyplatila.  

Perly zdobily velmi často významné panovníky, ať už to byla Marie královna Skotska, či se podíváme na současné představitele královské rodiny. Královna Alžběta velmi často vynese svůj perlový náhrdelník a z její sbírky můžete občas vidět kousky i na vévodkyni Kate. Milovnicí perel byla také nesmrtelná módní ikona princezna Diana.  

Celebrity a politici nezůstávají pozadu, a přestože pro některé mohou být perly symbolem usedlejší módy, mají své příznivce i v showbusinessu. Mezi milovnice perlových šperků patří například zpěvačka Rihanna, herečka Angelina Jolie či Kamala Harris.

Doufáme, že letos uvidíme na ulicích i naše čtenářky zahalené v perlách. Přední firmy mají v nabídce opravdu zajímavé kousky, ať už jsou to klasické náhrdelníky či perlové náramky na nohu, které vám v létě mohou dodat to něco navíc.

Čtěte dál