Natalie Dufková: Bude to trochu „snový wonderland”

Rozhovor s Natalii Dufkovou jsme vám již v minulosti sice přinesli, nyní jsme se však zaměřili na spojitost s pražským týdnem módy, který začíná již zítra slavnostní opening party. Co od kolekce, kterou bude představovat, můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku a jaký je její pohled na budoucnost módního průmyslu?

Foto: archiv Natalie Dufková

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Ano určitě. Člověk si uvědomí nestálost věcí i tohoto oboru. Už tak je velmi těžké udržet si neustále tempo a prosadit se. Je ale důležité nevzdávat se i v komplikovaném období. Po tom špatném vždy přijde něco dobrého.  Například i koncept této kolekce, nové nápady i směr mé tvorby přišly během karantény. 

Anonymita ukrytá pod výstřední oděv byla hlavním tématem vaší poslední kolekce. Byla to krásná hra kontrastů a protichůdných pocitů, zakotvená v pozadí východní estetiky. Kombinace hladké padákoviny od české firmy Kubíček s asymetrickým objemem byla velmi čistě provedená a tvořila dokonalou souhru extravagantního východu s umírněným západem. Tento druh estetiky aplikujete na většinu svých kolekcí - budete v ní pokračovat i letos?

Opět budu propojovat nositelnou a uměleckou formu oděvu, avšak tentokrát to bude trochu něco nového. Poprvé se představím pod svou značkou Naniche by Natalie Dufková. Opět se objeví velké, objemné formy, již to však nebudou bundy, ale plesové róby. Bude to trochu „snový wonderland” - kde propojím moderní romantismus s „bold” prvky.

Foto:  archiv Instagramu @nataliedufkova

Na co se můžeme těšit?

Část kolekce je o příběhu starého damaškového povlečení, které upcykluji a vytvářím z něj nové šaty. Pro tuto kolekci jsem se spojila s Markétou Kratochvílovou aka BOLD STUDIO, která vytvořila šperky doplňující tuto kolekci. Boty, které v rámci mé kolekce uvidíte, budou od české designérky Karin Onderkové, která tvoří pod značkou Shoedaism. 

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy?

Musím říct, že po delší pauze se na fashion week a celý team opravdu těším a doufám, že vše klapne tak, jak má. Určitě si užiji opening MBPFW ve spojení s mou profesorkou Liběnou Rochovou. Jsem zvědavá například na Naut a OFFORM3D. 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy a posunout MBPFW my?

Situace zasáhla nás všechny. Uvědomili jsme si, jak se vše ze dne na den může změnit. Všechno špatné je ale k něčemu dobré a myslím si, že to byla velká lekce, abychom si všichni uvědomili, že je opravdu čas na velkou změnu. Jediné, co nás může zachránit, je odvrátit se co nejrychleji od Číny, přestat ve velkém nakupovat přebytečné věci a obrátit se na lokální výrobu a zdroje. Byla jsem téměř půl roku v Asii, a ať už to bylo v Japonsku, Jižní Koreji nebo Číně, uvědomila jsem si, že kulturní návyky a mentalita se opravdu nedají nikdy změnit a oni jsou opravdu nastavení úplně jinak než mi Evropané, i co se udržitelnosti týče samozřejmě. Každý musíme začít u sebe. Každý může přispět k tomu, aby byl náš svět udržitelnější. Teď jsem to vzala hodně obecně, ale vše platí i pro módu samozřejmě. Myslím, že čeští designéři se v rámci svých prezentací snaží publiku předat poslání, že tyto věci stojí za to kupovat a podporovat. Někteří se i více soustředí na samotnou edukaci v tématu udržitelnosti. To je dobře a myslím si, že bychom všichni měli jít ještě více tímto směrem.

Foto:  archiv Instagramu @nataliedufkova

Čtěte dál