Našlo se řešení volby mezi pravou a umělou kožešinou?

Neustálý boj etiky a udržitelnosti je možná vyřešen.

Foto: archiv Instagram Stella McCartney

Konverzace o tom co je lepší, se vedou již několik let. Co je menší zlo, umělá či pravá kožešina? Dají se obě nahradit třetí a lepší možností? Stella McCartney dokazuje, že ano!

V dnešní době je velmi odvážné předvést na módním mole pravou kožešinu. Je to fakt, který trvá již několik let. Kauza se začala řešit už v devadesátých letech, kdy v roce 1994 přišla Naomi Campbell a Cindy Crawford s kampaní pro PETA, ve které tyto slavné modelky pózovaly nahé se sloganem “I’d rather go naked than wear fur” („Radši bych byla nahá, než oblékla kožešinu“ pozn. redakce). To byl pouze začátek.

Došlo to tak daleko, že British Fashion Council úplně zakázal pravou kožešinu během jakékoliv přehlídky na londýnském týdnu módy. Ještě před tím ale už spousta módních domů oznámila, že pravou kožešinu nadále používat nebude a nahradí ji umělou. Mezi ně patří například Versace, Stella McCartney, Burberry, Prada, Armani nebo Michael Kors. Tyto značky jsou jedny z mnoha, které vládnou módnímu světu a spousta menších návrhářů je tedy v tomto směru následuje, což je pozitivní řetězová reakce.

Pravá kožešina se nepovažuje za špatnou volbu jen na základě zvířecích práv, ale také proto, že díky práci pěstitelských farem, ze kterých zvířata na kožešinu pochází, nejsou dobrá ani pro životní prostředí. Na stranu druhou, umělá kožešina doteď byla vyráběna pouze z plastů, takže je tu opět otázka, co je horší.

Foto: archiv Instagram Stella McCartney

Stella McCartney se snaží tento fakt napravit a v kolekci jaro/léto 2020 využila sice umělou kožešinu, tentokrát ale biologicky založenou. Koba, jak se náhražka pravé kožešiny nazývá, je vyrobena z kukuřice a recyklovatelného polyesteru. Stále jsou součástí tedy i plasty, ale McCartney se snaží využít recyklované a nepřinášet do koloběhu nové.

Když se nad všemi faktory zamyslíme, vypadá to že je nemožné, být ve všech směrech k přírodě ohleduplní. S Koba kožešinou se ke zdárnému cíli už můžeme přiblížit. 

Čtěte dál