Nápadná a nápaditá barevnost Bulgari

V druhé části rozhovoru nám lovkyně drahých kamenů a umělecká ředitelka Bulgari Lucia Silvestri prozradila, kde na světě nejraději loví kameny nebo jak si odpočine prohlížením diamantů.

Foto: archiv značky

Stále ještě lovíte po světě kameny? Kde nejraději?

Nejraději v Indii a na Srí Lance. Také v Thajsku a v Hongkongu. Nejlépe tam, kde se mohu co nejblíže dostat k brusičům, nejradši jsem totiž u toho, když se kámen brousí. V Indii mají skvělou brusičskou tradici díky mahárádžovi a princům.

Když si chcete odpočinout, prý si prohlížíte diamanty. Můžete mi to vysvětlit?

Ano, to je pravda. Nechám si přinést obálku s malinkými diamanty, lampu a lupu a třídím jejich kvalitu. Kontroluji barvu a čistotu. Vrátí mě to do přítomnosti a skvěle se soustředím. Tak si v kanceláři odpočinu nejlépe. U třídění kamenů podle barev jsem totiž kdysi začínala. Jedna z mých prací bylo kontrolovat kvalitu pavé kamenů. Bylo třeba cvičeným zrakem posuzovat ty malinké kameny velmi rychle, ten ano, ten ne. Možná dnes už nejsem tak střelhbitá, jako jsem byla v mládí, ale pořád mi to jde ještě slušně rychle.

Nosíte své šperky?

Pořád. Když přijdu do své kanceláře, tak si jen ke svým šperkům přidám ještě ty vzácné, co tam máme. Někdy chodím po kanceláři v tiáře, i na schůzky. Asi si lidé myslí, že jsem střelená.

Když z kamenů vyrobíte šperky, sledujete, kam po světě putují, kdo je nosí?

Občas. Snažíme se do našeho archivu skupovat některé naše šperky, například ty Elizabeth Taylor. Během setkání klientů Bulgari mám příležitost se s kameny a šperky znovu setkat.

Foto: archiv značky

Cabochony a la dolce vita

Šperky značky Bulgari se vyznačují několika charakteristikami. Jednou z nich je nápadná a nápaditá barevnost. Nese italský rozmach, bez bázně na náhrdelnících či náramcích sedí vedle sebe smaragdy, safíry všech barev, rubíny, spinely, brilianty. Něčím vždy šperky odkazují k Římu, k italskosti, architektuře, přírodě, životnímu stylu, jejich design je smělý, hrdý, rozmáchlý. Šperkaři v Bulgari nechávají kameny opracovat do tzv. cabochonů, tedy oblých vyleštěných kamenů, které odrážejí a propouštějí světlo jinak než do fazet vybroušené kameny.

Foto: archiv značky

Čtěte dál