Nakupujete příliš?

Může to být nemoc!

Pozor na to, nakupování není tak nevinné, jak se na první pohled může zdát. Dokonce se objevila i studie, která dokazuje, že shopaholismus patří mezi duševní choroby!

Foto: Shutterstock

Každý z nás si užívá, když si koupí nebo dostane novou věc, ať už se to týká jakékoliv oblasti – oblečení, boty, doplňky, ale i například novinky do naší domácnosti a další. Tyto radosti si děláme během celého roku, ale nyní, v období Vánoc a nedávného Black Friday, více než kdy jindy. Je to tak? Ano, je to krásný pocit, ale musím vás varovat… Je zde velmi tenká hranice mezi neškodným nakupováním a duševní poruchou.
Všichni známe ten pocit, kdy se těšíme až nám přijde výplata a my se s radostí vydáme na menší nákupní horečku s tím, že si jen jdeme udělat malou radost. Nyní ve vánočním období to platí dvojnásob a ani se nečeká na výplatu, protože většina lidí si na vánoce odkládá peníze stranou po celý rok. Proto si můžeme dovolit v prosinci utrácet více než v ostatních měsících. Ale pozor! Pokud cítíte ochromující potřebu nakupovat, utrácet peníze a kupovat stále nové věci, může se z tohoto koníčku a nevinné aktivity stát závislost. Ano, už je to oficiální diagnóza.

Jako každá závislost, i tato je jedna z možností, jak se vypořádat s negativními emocemi. Ty můžou přijít díky stresu v práci, konfliktu v rodině, mezi přáteli či s partnerem nebo dokonce díky hluboko zakořeněnému traumatu z minulosti. Zdroje a důvody jsou různé. Nakonec ale nezáleží na zdroji, ale zda s touto závislostí bojovat. Pokud se totiž negativní emoce pohřbí za nakupování, které se překlene v závislost, hrozí příchod depresí a úzkosti. V této fázi už je mnohem složitější a delší léčba. Pokud se tedy cítíte „pod psa“ a nakupování vám dodává krásný nával pozitivních emocí a štěstí, chápeme to. Ale zároveň říkáme „Pozor“! Zastavte se a zamyslete se, zda je to opravdu jen občasná činnost nebo se z ní stává závislost. Zde máte menší seznam signálů, které ukazují na začínající problém.

Po nákupu, v období stresu a nátlaku v životě, okamžitě pociťujete euforii dobré nálady, ta ale za krátkou dobu opět zmizí.

Často při nákupech utratíte víc než si předem stanovíte a poté nevycházíte finančně.

Většinou nakupujete impulzivně a ne na základě potřeby nebo dlouhodobého chtíče.

Po nákupu máte pocit viny, protože jste utratila moc peněz nebo koupila zbytečné věci.

Někdy schováváte nebo dokonce vyhazujete věci, které jste doposud nepoužila či nenosila jen proto, aby jste fakt, že jste opět nakupovala, utajila před přáteli a rodinou.

Přes vědomí, že z finančních důvodů byste už neměla nakupovat, stále to děláte.

Snažíte se omezit jak často nakupujete nebo kolik za to utrácíte, ale marně.

Místo toho, abyste trávila čas s rodinou, přáteli či pracovala, tak brouzdáte online a přemýšlíte, co by se vám mohlo „hodit“ .

Foto: Shutterstock

Každý má čas od času den, kdy se nic nedaří a vše je špatně. Musíme si uvědomit, že to je normální. Ano, je dobré si tyto dny nějakým způsobem zpříjemnit, ale není za potřebí hned šáhnout po kreditních kartách a vydat se na nákupní horečku. Jsou i jiné možnosti! Zde jsme vám jich pár vypsali.

Fyzická aktivita: Přepadávají vás chmury a nejradši byste si šla koupit něco hezkého na sebe? Je tu i jiná varianta. Běžte si na chvilku zaběhat nebo i na delší procházku, protože každé počasí má své kouzlo a nikdy nevíte, koho zajímavého potkáte. Krásně si tím vyčistíte hlavu.

Hudba: Poslechněte si vaši oblíbenou desku, kapelu či i písničku. Hned se vám zvedne nálada a vaše tělo i mysl pookřeje.

Relax: Taková dobrá masáž udělá divy. Nevěříte? Při dalším návalu špatné nálady si na jednu zajděte a uvidíte sami!

Spánek: Zásadní složka dobrého duševního zdraví a balancu v životě. Nepodceňujte ho a dopřejte si kvalitních 8 hodin denně.

Jídlo: Zaměřujte se na kvalitní suroviny a nezapomínejte na ovoce a zeleninu. Také do svého jídelníčku zahrňte oříšky a ryby. Dodá vám to další nával energie a budete se cítit skvěle.

Co myslíte, nejsou tyto možnosti lepší variantou? Nákupy jsou super, ale nic se nemá přehánět.

Čtěte dál