Najděte ten správný krém: Který vitamín potřebuje vaše pleť?

Zorientovat se v široké nabídce péče o pleť není jednoduché. Popis účinků sér a krémů zní skoro vždycky skvěle, flakonky jsou čím dál krásnější. Jedním ze spolehlivých vodítek může být obsah vitamínu, který si žádá právě vaše pleť.

Foto: Shutterstock

Pojďme si tedy udělat pořádek v tom, co který vitamín pokožce přináší, abyste odteď během vteřiny věděla, který krém je pro vás lepší než všechny ostatní.

Vitamín A: Když bojujete s pupínky

Zvlášť v kombinaci se zinkem je vitamín A perfektní proti pupínkům. Umí je léčit, ale působí i preventivně a brání vzniku dalších. Díky tomu, že vitamín A podporuje exfoliaci, tedy obnovu buněk, a zbavuje pleť těch odumřelých, zamezuje také tvorbě komedonů neboli černých teček a zajišťuje pleti i regeneraci a hydrataci. Nejoblíbenější formou je určitě retinol, který se získává derivací z vitamínu A.

Vitamín B: Když zbrojíte proti vráskám

V kosmetice se setkáte s několika druhy vitamínu B. Vitamíny B1, B5 nebo B12 zpomalují procesy stárnutí a posilují regeneraci pleti, B3 známý jako niacinamid také podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v pokožce a redukuje nedokonalosti. B7 (možná ho znáte i jako biotin) pak bojuje proti volným radikálům, čímž pleť chrání. Antioxidační účinek má i vitamín B9 neboli kyselina listová.

Vitamín C: Když chcete vzpruhu a projasnění

Vitamín C patří mezi významné antioxidanty, protože zachytává škodlivé volné radikály, které pleť narušují. Zároveň potlačuje nadměrnou tvorbu vrásek a udržuje pleť projasněnou a pružnou. Pomáhá ale i při hojení ranek, eliminuje tvorbu pigmentových skvrn tím, že snižuje produkci kožního barviva melaninu a zesvětluje pleť. Celkově přispívá k regeneraci kůže a k její ochraně před škodlivými účinky znečištěného životního prostředí či slunečního záření. Díky regeneračním a rozjasňujícím účinkům ho hledejte i v očních krémech, pokud vás trápí kruhy pod očima.

Vitamín E: Když potřebujete hydrataci

Vitamín E působí jako silný antioxidant, a protože dokáže proniknout hluboko do jednotlivých vrstev kůže, spolehlivě regeneruje jejich poškození a zevnitř dodává pleti hlubokou hydrataci. Výsledkem je, že redukuje podráždění pleti způsobené jejím vysušováním, udržuje kůži hebkou, zářivou a krásně pružnou. Zpomaluje tak i tvorbu vrásek.

Čtěte dál