Nahlédněte s Louis Vuitton do doby, kdy cestování bylo skutečný luxus

Ještě v roce 2019 pro nás cestování bylo samozřejmostí. Letenky jsme kupovali za pár eur, jezdili jsme na otočku do Londýna či Paříže a noci trávili v cizích pronajatých bytech. Pandemie nám ale připomněla, že možnost překročit hranice pro nás má nedocenitelnou hodnotu. Do časů, kdy cestování představovalo především velké dobrodružství, ale i velmi stylovou zábavu, se vrací i nová kniha módního domu Louis Vuitton.

Foto: archiv Louis Vuitton

Objevování dosud nepoznaného je jednou z nejkrásnějších lidských schopností. Chceme se vydávat na neprobádaná místa, vidět více, zažít dobrodružství, ochutnávat vše, co svět ve své bohatosti nabízí. V dnešní době zavřených hranic a povinných karantén si ještě více uvědomujeme, jak důležité je pro nás cestování. Dává nám pocit svobody a vlévá novou energii do žil. 

Cestovatelský svět přitom největší revoluci zažil v 19. a 20. století. Z koňských hřbetů a prašných cest lidstvo postupně přesedlalo na parní lokomotivy. Silnice se zaplnily automobily, moře zaoceánskými plavidly, nebe letadly. Nakonec jsme dobyli i Měsíc. O těch nejúžasnějších cestách píše Francesca Mattéoli v novém cestopisu Extraordinary Voyages, které vydalo nakladatelství módního domu Louis Vuitton a Atelier EXB.

Únik do snu

Francesca Mattéoli je světoběžnice, narodila se skotské matce v Chile, vyrůstala v Jihoafrické republice, žila v Brazílii a následně se přestěhovala do Paříže. Je autorkou několika cestopisných příběhů a napsala několik knih o cestování. „Rozhodně se nejedná o encyklopedii a nebudete potřebovat žádné specifické odborné znalosti. Nenajdete v ní záplavu informací a není vědecky, geograficky, etnologicky, meteorologicky ani jinak specificky zaměřená. Je spíše záminkou k cestě, k úniku do světa snů, které se vyplnily a nesmazatelným písmem zapsaly do historie, výrazně ovlivnily nejen svou dobu, ale i životy a někdy dokonce osudy,“ říká o knize Francisca Mattéoli.

V publikaci tak sestavila padesát zastavení, která vypráví o nejvýznamnějších cestách, počínaje Nadarovým balónem, z něhož se pořizovaly vůbec první letecké snímky, až po misi Apolla 11. Objevování ale zdaleka nebylo jen pánskou záležitostí. Mattéoli se věnuje i výpravám americké fotografky a publicistky Thérèse Bonney, která se nejprve věnovala fotografování evropské architektury a umění a posléze proslula svými válečnými snímky, které pořídila během druhé světové války. Přibližuje i osudy americké herečky, pilotky a automobilové závodnice Elinor Blevins.

Louis Vuitton, který je se světem cestování díky svým ikonickým zavazadlům s monogramem nerozlučně spojen, otevřel své archivy a poskytnul fotografie, které dokreslují atmosféru, která cestovatele na jejich putování čekala. Vrátí vás do dob, kdy vydat se na cestu bylo nejen velké dobrodružství, ale především to také znamenalo objevovat „ve velkém stylu“.

Čtěte dál