Na vodě

Někdy si za to, že máme suchou pleť, můžeme sami a často o tom ani nevíme. Zde jsou zásadní chyby, kterými se zbytečně vysušujete, a návod, jak je napravit.

Foto: Alex Schier

Dobře víte, že musíte hodně pít, vyhýbat se klimatizaci a maximálně hydratovat, abyste neměla neustále pocit suché pleti. Také tušíte, že za to asi může i genetika, možná věk, protože kůže časem produkuje méně a méně mazu, a tak jste si už pořídila hutnější krém. Všechno to dodržujete, ale je tu pořád: vysušená pokožka, která neustále pne nebo pálí, je podrážděná a olupuje se. "Co ještě dělám špatně?" ptáte se a my odpovídáme. 

1. Přílišné čištění

Pleť má svoji ochrannou bariéru, která se skládá z vody a kožního mazu. Funguje zároveň i jako přirozená hydratace. Jenže když pleť až příliš čistíte, bohužel ji zbavíte i této potřebné vrstvy. Platí to o kůži celého těla, a obličeje dvojnásob. Dejte si tedy pozor na všechny čisticí přípravky a mýdla. Pokud máte problém s vysušováním pleti, používejte přípravky na bázi oleje, a to jen večer. Ráno stačí pleť jen opláchnout vlažnou vodou. Opatrní buďte také s peelingy. Určitě pro vás nejsou vhodné exfoliační přípravky určené na každodenní použití. I klasický peeling by měl být co nejjemnější a měli byste ho používat maximálně jednou týdně. Okamžitě po něm byste měli pleti dodat ztracený maz a hydrataci opravdu hutným krémem nebo olejem, případně obojím – olej nanášejte na krém.

2. Může za to voda

Někdy může být řešení tam, kde byste ho vůbec nečekali. Pokud je totiž vaše kohoutková voda příliš tvrdá, což znamená, že obsahuje vysokou koncentraci hořčíku nebo vápníku, tvoří tyto minerály na pleti film, který nedovolí hydratačním krémům, aby se vstřebávaly. Řešením jsou buď filtry, které se přidělají na vodovod, ale pomůže i kosmetika obsahující vitaminy A a C, které působí proti ukládání minerálů na pokožce. Voda vám může ubližovat také tehdy, když ji používáte příliš (ve sprše zůstaňte maximálně pět minut) anebo je příliš horká.

3. Nesprávná kosmetika

Kyselina salicylová je fajn, když se chcete zbavit akné, jenže zvlášť v prvních týdnech či měsících jejího používání může zároveň vysušovat. Stejný efekt může mít také retinol. Nemusíte se jim však vyhýbat úplně, jen snižte frekvenci. Použijete-li krém či sérum s obsahem těchto ingrediencí, získáte jejich přínos, ale přitom pleť zůstane hydratovaná. Zároveň volte kosmetiku tak, aby se vzájemně doplňovala – pokud potřebujete retinol kvůli pupínkům, pak sérum či lotion, které nanášíte pod něj, musí být intenzivně hydratační. Při výběru čisticích přípravků dejte přednost kyselině mléčné před glykolovou, která působí jako velmi silný exfoliant, takže by mohla stav suché kůže ještě zhoršit. Úplně ideální pro vás nebudou ani produkty obsahující výrazné aroma.

Jakých dalších chyb se můžete dopouštět? Dočtete se v květnovém Harper's Bazaar. Právě v prodeji! 

Čtěte dál