Na dlouhé lokny

Toužíte po zdravých vlasech až do půli zad, jenže jim se nějak nechce růst? Poskytněte jim tu nejlepší výživu a ochranu.

Foto: Shutterstock

Až se ráno vzbudíte, podíváte se do zrcadla a zjistíte, že vaše vlasy se vůbec dobře nevyspaly, jsou přeleželé, zplihlé, nemají objem, tvar, jsou krepaté a tak celkově jim chybí život, nemělo by vás to překvapit. Vždyť všechny vlivy, které působí na vaši pleť, působí i na váš účes. V zimě mráz a v létě slunce, sucho v přetopených nebo klimatizovaných místnostech, prach a další nečistoty, které poletují všude kolem, zvlášť v městském prostředí. Jenže o tvář většinou pečujeme několikanásobně pečlivěji a intenzivněji než o vlasy. Nebo si je snad dvakrát denně ošetřujete pěsticím krémem?

Tichý nepřítel

Kromě toho často dobře víme, jak se výše zmíněné negativní efekty podepisují na pokožce, ale co přesně vlastně způsobují vlasům? Částečky prachu, kouře a dalších nečistot, které ve vzduchu ani nevidíme, se usazují na pokožce hlavy, a protože ji každé ráno i večer nečistíme, zůstávají v ní, dokud si nejdeme mýt vlasy. Je to vlastně podobné jako dým z cigaret, který ulpí na vlasech a drží se, dokud ho nesmyjete – jen s tím rozdílem, že ostatní nečistoty nejsou cítit, čili o nich až do toho osudného rána, kterým začíná „bad hair day“, vlastně nemáte tušení. Je dokonce dokázáno, že na pokožce hlavy se nachází dvakrát více škodlivin než ve vzduchu, který dýcháme. Právě to má za následek snížení hladiny proteinu beta-cateninu, který je zodpovědný za růst vlasů a jejich následné vypadávání. 

„Kůže a vlasy jsou prvním štítem, který brání tělo před škodlivými látkami. Jsou proto také první částí těla, na níž se podepíše jejich negativní vliv,“ vysvětluje Martin Wade, dermatolog z London Skin and Hair Clinic.

Co se skrývá pod vlasy 

To všechno je důvodem, proč se teď na trhu objevuje tolik různých přípravků určených k péči o pokožku hlavy – speciální šampony, dokonce „pre-shampoo“, jež se používají jako nultý krok ještě před mytím, peelingy i tonika či balzámy. Výrobci nyní právě na toto odvětví kosmetiky kladou největší důraz. Stále častěji se přesvědčujeme, že zdravé a dlouhé vlasy začínají právě u zdravé kůže. Schválně se zeptejte ve svém okolí, kolik lidí trápí svědění hlavy nebo suchá kůže a lupy. Podle údajů jednoho z největších e-shopů s kosmetikou, Cult Beauty se v loňském roce zvýšil počet vyhledávání přípravků spojených s péčí o pokožku hlavy o 150  procent. Zákazníci si začínají uvědomovat, jak důležité je udržovat pokožku hlavy čistou, ale také chránit ji před zby- tečnou chemií se silikony v čele. Pokud jste to ještě neudělala, přípravkům s nimi se tedy určitě vyhněte. Kůži totiž nemusí vždy zatěžovat jen okolní prostředí, ale také samotné kosmetické přípravky. Přímo na vlasovou pokožku nanášejte jen ty přímo určené a co nejšetrnější. Vlas je totiž sice v podstatě mrtvá část těla, ovšem představa, že při mytí vlasů se nejen do vlasových kořínků, ale do celého organismu nemůže dostat nebezpečná chemie, je zcela mylná.

Více se dočtete v dubnovém vydání Harper's Bazaar, včetně doporučených produktů od naší beauty redaktorky. 

Právě v prodeji! 

Čtěte dál