Na co se těšíme do kina? Na souboj královen i hereček

Filmovým favoritem začátku nového roku je snímek Marie, královna skotská se Saoirse Ronan a Margot Robbie v hlavních rolích soupeřících královen.

Foto: archiv PR

Je to příběh, který jsme v hodinách dějepisu slyšeli všichni. Na anglickém trůně sedí královna Alžběta I. Z Francie se po smrti svého manžela ovšem vrací její příbuzná Marie Stuartovna a usedá na skotský trůn. Díky složitým rodinným vazbám je i jednou z adeptek na vládu nad celou Anglií. 

Foto: archiv PR

Obě ženy tak soupeří o moc a čelí intrikám mužských protivníků, kterým je žena na trůně trnem v oku. Jak tento příběh skončí, víme. Alžběta ze strachu o ztrátu trůnu Marii nechá internovat, oslyší její prosby o milost a sama nad ní vyřkne rozsudek smrti. Poprava, při níž Marii kat utne hlavu až na třetí pokus, pak je jen hořkou tečkou za jejím dramatickým životem.

Foto: archiv PR

Na začátku února si na tuto lekci z historie můžete zajít do kina. Do kin 7. února vstoupí film Marie, královna skotská. Herecky se v něm potkává Saoirse Ronan jako Marie a Margot Robbie jako Alžběta. Filmové zpracování vychází z knihy Johna Guye. Kromě hry o moc a komplikovaného vztahu mezi oběma ženami, které by za jiných okolností snad byly i přítelkyněmi, se můžeme těšit i na nádherné kostýmy a především herecký koncert. 

Režisérky se tématu ujala britská režisérka Josie Rourke, která na sebe zatím dosud upozorňovala především na divadelní scéně. Kritici snímek vesměs chválí, byť se scénář ne vždy drží historických faktů - Marie hovořila ve skutečnosti s francouzským přízvukem, protože vyrůstala ve Francii, a nevíme ani nic o tom, že by se ženy osobně setkaly. Není to sice první filmové zpracování tohoto fascinujícího příběhu, ale i tak se těšíme moc!

Foto: archiv PR

Margot Robbie v Chanelu a Saoirse Ronan v Gucci na premiéře filmu.

Čtěte dál