Mýty a polopravdy, které stojí mezi vámi a krásnou pletí

Co dělat, abyste konečně měla pleť jako panenka z porcelánu?

Foto: Shutterstock

Na internetu je nepřeberné množství rad, tipů a triků o tom, jak dosáhnout ideálního stavu pleti. Pokud už tak trochu tápete, nejste samy. Jaké používat oční krémy, jsou micelární vody zlo a je chemický peeling opravdu vhodný na domácí použití? Tyto a další záhady nám pomůže rozluštit vedoucí kosmetička institutu Orlane v Praze, Silvie Piazini Albani.

Zeptali jsme se, co a jak. 

Mýty a polopravdy

Kterým mýtům podle Silvie raději nevěřit? Zaprvé tomu, že kosmetická ošetření nejsou potřeba, protože s vráskami a stárnutím stejně nejrychleji zatočí botox a výplně z kyseliny hyaluronové.

Dalším nesmyslem je také to, že hluboké čištění pleti ji poškozuje a že stačí si jednou za čas provést pleťový peeling doma, který takové čištění plně nahradí. Omyl. Pleť si zkrátka jednou za čas zaslouží profesionální péči. Zapomenout byste měla i na to, že hutné krémy zanáší pleť a ucpávají póry. 

Pravdou naopak je, že micelární vody nejsou to pravé, co se odličování týče. Micelární voda nečistoty po obličeji spíše „rozmaže“, než aby je z obličeje opravdu odstranila. 

Oční krémy na vše

Je jeden zázračný oční krém schopný zatočit s pytli pod očima, tmavými kruhy, vráskami a začervenáním? Asi vás nepřekvapí, že takové superschopnosti nejspíše nemá ani ten největší kosmetický zázrak. Bez ohledu na to, co slibuje krabička. 

„Pleť kolem očí je tenká cca 0,1 mm a podkoží v této křehké oblast je řídké, bez tukové vrstvy. To je jeden z mnoha důvodů, proč stárne rychleji. Navíc je neustále namáhána mrkáním, různými grimasami, přivíráním očí, zaostřováním při špatném viděním. Prakticky všechny naše emoce vyjadřujeme touto malou oblastí našeho obličeje,“ vysvětluje Silvie, proč je právě oční okolí oblastí našeho zájmu, když přijde na otázku stárnutí. 

Prvním krokem k péči o oční okolí je výběr správného odličovače. Jemná kůže okolo očí je extrémně náchylná na mechanické poškození ať už nevhodnou manipulací, tak nevhodnými přípravky. I zde Silvie zdůrazňuje, že byste nikdy neměla sahat po micelární vodě. „Zpravidla platí, že čím pomaleji přípravek odličuje, tím ohleduplněji se chová k pokožce očního okolí,“ zdůrazňuje. 

Foto: archiv Instagramu @institut_orlane_prague

„Dalším nezbytným krokem je výběr kvalitního očního séra nebo koncentrátu v podobě nano kapek, kolagenu nebo elastinu na podporu hustoty dolní vrstvy této velmi křehké oblasti,“ vysvětluje. „Dobré je také oční sérum s hydratační složkou, která okamžitě uleví od nepříjemného pnutí a podráždění, které ztráta nebo nedostatečnost vláhy v očním okolí způsobuje,“ dodává.

Zdůrazňuje, že oční okolí není pouze oblast pod a nad okem, ale patří do ní takzvané „kohoutí stopy" neboli vrásky ve vnějších koutcích očí. Ty bývají způsobené především mimikou. „Tato oblast nejlépe reaguje na krémy s bohatší hustotou, které nejen pečují ale také uzavírají a chrání před vnějšími vlivy,“ popisuje s tím, že bez pravidelnosti a důslednosti se ale kýžené výsledky nikdy nemohou dostavit. 

Chemie nebo ručník

Jak je to s peelingem? Ten chemický zažívá zlaté časy. Debata o tom, zda je lepší chemický či mechanický nebere konce a řešení stále není. Podle Silvie by měl být peeling součástí naší domácí péče o pleť, a to ideálně jednou týdně.

„Díky peelingu si udržujeme pleť čistou tím, že zabraňuje usazování výpotků a mazové vrstvy, jež naše póry produkují,“ vysvětluje. „Krouživá masáž, kterou při peelingu provádíme navíc zlepšuje buněčné dýchání pleti a zrychluje její metabolismus. Hlavním benefitem takového peelingu je cílená detoxikace pokožky,“ říká. 

Po jakém ale sáhnout? Špatně prý není ani jeden. „Při výběru mechanického dbejte na to, aby abrazivní částice měly měkkou strukturu,“ popisuje. „Chemický peeling oproti manuálnímu působí na pleť pomocí kyselin, které povrch rohové vrstvy pokožky naleptává a rozpouští, což je zvlášť vhodné u pleti hrubé, pleti se sklonem k hlubokým zánětům, jizvami po akné či s přítomným akutním akné,“ rozebírá. 

Při výběru chemického peelingu už je ale nutné být opravdu opatrný. „Jelikož existují různé koncentrace těchto chemických roztoků a liší se i délka působení, je důležité svěřit se s touto metodou výhradně odborníkům a neprovádět ji doma,“ dodává k trendu domácích chemických peelingů. V nejhorších případech může dojít i k trvalému poškození pokožky. 

Foto: archiv Instagramu @institut_orlane_prague

„Musíme si uvědomit, že se jedná o kontrolovanou aplikaci chemického roztoku, kdy se cíleně zaměřujeme na rozpouštění neboli odumírání ve spodních patrech epidermis, která pak reagují následným hojením, tedy nárůstem buněk nových,“ dodává s tím, že se zkrátka jedná o proces podstatně komplikovanější než abrazivní, mechanické odstraňovánístaré kůže. 

Póry a jejich ucpávání 

Ucpané póry jsou pro většinu z nás nepřítelem číslo jedna. Takzvané komedogenní složky se zdají být tím zlem, kterému je třeba se vyhnout, alespoň se o to mnoho z nás snaží s vidinou zcela čisté pleti. Jak to s nimi ale je?

„Pokožka je největším orgánem našeho těla a póry jsou jeho nedílnou součástí. U někoho jsou větší, menší. Pleť jimi dýchá, čistí se a přijímá látky z vnějšího okolí,“ vysvětluje Silvie. „U mastnější pleti může nastat problém, pokud zvolíme přípravky, které jsou takzvaně komedogenní,“ a jak dále vysvětluje, ne všechny komedogenní složky jsou stejné. 

Existuje šest stupňů komedogenicity a zařadit se dají na stupnici od 0 do 5. Do kategorie 0-2 patří některé rostlinné oleje, tuky a másla, jako například konopný olej, mandlový olej, arganový olej, makový olej, šípkový olej, jojobový olej, olivový olej a alantoin. Pokud máte pleť se sklonem k akné a zánětům, právě tyto byste měly vyhledávat. Jsou lehké a pro vaši pleť tak vhodné. 

Naopak látky jako Isopropyl palmite, lanolin, jsou na stupnici výše - od 3 do 5 - a mají tudíž silné komedogenní účinky a mohou akné a záněty zhoršovat. „Výjimku tvoří velice oblíbený kokosový olej se stupněm 4 - je sice silně komedogenní, ale zároveň velmi hydratační (jak pro pleť na obličeji, kůži na těle, tak i vlasy). Z praxe víme, že u mnohých lidí je i přes vysoký stupeň velice dobře snášen,“ uzavírá Silvie. 

Mít krásnou pleť se může zdát jako pořádná alchymie. I zde ale platí, že nic se nemá přehánět.

Čtěte dál