Myš v hrnku od mléka a mokré japonské zadečky

Při cestě na jih k moři, nebo při cestě z jihu od moře si udělejte přestávku na kraji Salzburku. Je tu roztomilé zoo a rafinované staleté vodní hrátky. Neskutečné, překvapivé a zábavné.

Foto: Nikola Nádvorníková

To, že myši jsou miloučká přítulná zvířata, potvůrky malé, tudíž není žádný důvod, aby bydlely někde pod podlahou, na půdě, nebo, nedej bože, někde venku pod zemí, to si uvědomili v ZOO v rakouském Salzburku. Pro návštěvníky připravili krásnou expozici Myš v domě.

Představte si kuchyň, takovou tu u babičky, s dřevěným sekretářem, rozvrzanými židlemi, bytelným stolem, hrnci a poklicemi a porcelánovými nádobami na mléko, kroupy, mouky atd. A v této kuchyni žije myš. A další myš, a další a další a ... krásná expozice. Pro mne drobný, ale o to milejší zážitek z úžasné zoo, kterou najdete na kraji mozartovského města, pod skálou, s výhledem na alpské velikány. Kromě myší tu mají samozřejmě i hady, klokany, medvědy (to jsou obzvláště velcí komedianti), zebry, opice, prostě vše, co k zoo patří. Ale myši mají jen tady.

Info: salzburg-zoo.at, vstupné 11,50 Euro. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Pár set metrů od vchodu do Zoo je půvabný manýristický zámek Hellbrunn. Nevezmu vás ale na procházku krásně vybavených komnat a ložnic, ale do parku, kde se nachází evropský unikát – Wasserspiele – Vodní hrátky, vybudované v pozdně renesančním (manýristickém) stylu s pozdějšími barokními úpravami. Rafinovaný systém rozvádí vodu po překrásném parku a ta na vás vybafne v těch nejméně očekávaných situacích. Sedíte např. u kamenného stolu na židlích a zespodu dostanete slušnou sprchu. Děti řičí nadšením a hravé Japonky si stále dokola sedají a doslova piští smíchy. Až tedy někdy potkáte v Salcburku Japonky s mokrým pozadím, budete vědět, odkud se voda valí.

Trysky jsou zabudovány i do mnoha soch: voda tryská z rukou, z mužných penisů, z jeleních hlav, z nároží, proudy vody se neočekávaně valí ze stropu v zahradním pavilonu, z dlaždic na zemi. Před vodou není úniku. Uskočíte vlevo, ale voda jde zprava, a naopak.

Takhle se bavila šlechta před čtyřmi staletími. Žádné mlčenlivé kněžny, ale pěkně mokré výtržnice s modrou krví.Vyzkoušejte na vlastní tělo.

Info na salzburg.info, nebo na www.hellbrunn.at. Vstupné 12,50 Euro. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Čtěte dál