Mohou nás sny léčit? A nevadí, když se nám zdá něco nepřijatelného?

Sny se zdají každému zdravému člověku a zřejmě mají svůj terapeutický účel. Pořiďte si snový deník a sny si zapisujte. Budou se vám pak zdát častěji a mohou vám přinést odpovědi na otázky, které v sobě nosíte, říká astrolog Robert Policar.

Foto: Shutterstock 

Sny byly odpradávna uctívány v mnoha kulturách a mnoho uměleckých děl a vynálezů pocházejí z téhle fáze lidského života. Staří šamané získávali ze svých snů cenné informace, podle kterých se řídili při léčení lidí. Asklépiova svatyně ve Starém Řecku byla zasvěcena léčení a toto léčení také probíhalo především ve snu. Dotyčný dorazil do chrámu, přespal ve svatyni, druhý den probral svůj sen s přítomným vykladačem a odcházel buď zdráv nebo s informací, jak nemoc překonat.

Sny hrály významnou roli v Bibli a zajímaly takřka všechny významné psychology, psychiatry, a terapeuty. Sigmund Freud o nich sepsal celou sbírku přednášek s výmluvným titulem Výklad snů. Carl Gustav Jung viděl ve snech archetypy zachránce, dárce, rádce, matky a Erich Fromm sny rozebral na jednotlivé elementy ve své knize Mýtus, sen a rituál.

Ač dodnes nemáme jednoznačné vysvětlení, proč se nám sny zdají, jednoznačně víme, že jejich moc je léčivá. Mohou se v nich opakovat obavy, nevyřčené úzkosti i touhy, protože sny (naštěstí) nesvazuje etika, morálka a naše vlastní zábrany. Proto také nemá význam se po probuzení z obsahu vlastních snů hrozit a stydět se.

Snový deník

Prvním krokem navrácení snové paměti je pořízení si snového deníku. Každý den si hned ráno zapište sen, který se vám zdál. Udělejte si z toho návyk. Když sen zapomenete, zapište si pocit, který po spánku máte. Tímto aktem dáváte velkému zdroji snů znamení, že to se sny myslíte vážně. Co nevidět sny zesílí a vy si je budete velmi dobře pamatovat, a to je teprve začátek.

Sny působí na naše podvědomí, a tak mají velice rozvinutou symbolickou řeč. Některé výklady jsou jednoduché - drolící se či vypadávající zuby ve snu často znamenají, že nemáte svůj život pod kontrolou, ovšem jiné jsou komplexnější. Pamatujte, že ve snech jsou symboly schválně „nafouknuty“, vyznamy mohou být mnohoznačné. Na rozdíl od matematiky, kdy rovnice má jedno řešení, tak z jednoho snu, můžete mít třeba šest interpretací, které budou přesně sedět na vaši životní situaci.

Sny mají často sexuální podtext, který nemusí mít nic společného s reálným životem. Když se ve snu s někým vyspíte a ani si neuvědomujete, že někoho máte, ráno si nic nevyčítejte. Znamená to jenom to, že přijímáte některou charakterovou kvalitu člověka, o kterém se vám zdá. Ve výkladu snů sice není nic definitivní, ale určité záležitosti se často opakují, a tak se dá předpokládat, k čemu určitý druh snu povede.

Foto: Shutterstock 

Sny lucidní a kreativní

Snů máme mnoho druhů. Někomu se opakovaně zdají stejné sny, stejné prostředí, stejné situace, stejné vyústění. To zpravidla upozorňuje na problém, který je nutné vyřešit, ale dotyčný ho v realitě nevidí. Jsou sny, ve kterých dochází k výuce nebo léčení. Někteří lidé se ve snu vyléčili doslova zázrakem. Věštecké sny vám mohou pomoci změnit osud nebo ho s grácií přijmout. Noční můry mohou být zkouškou k posílení vaší síly osobnosti. Důležité je vědět, že sny mají obrovský potenciál nejen léčit, ale probudit váš kreativní potenciál na všech rovinách lidské bytosti.

Měli jste někdy sen, během něhož jste se částečně probudili a vědomě jste se do snové reality dokázali vrátit, aby se vám sen dozdál? Věděli jste přímo ve snu, že sníte? Je to tzv. lucidní sen, snad největší fenomén a touha mnoha lidí, kteří se sněním zabývají. Jste si vědomi, že jste ve snu, ale můžete využít schopností a přírodních zákonů, které poskytuje jen ona snová realita. Je v tom potenciál, lze si složité věci odžít, ozkoušet si nepřijatelné či bolestivé emoce a leccos přitom vyřešit.

Sny mohou skutečně pomoci mnoha lidem, kteří se cítí být v beznadějné situaci. Tělesně handicapovaní lidé se mohou těšit z plnohodnotného milostného života právě ve snech, kde mizí všechna fyzická omezení. Umělci mohou být ještě kreativnější a přinášet z říše snů geniální výtvory, a to ve všech směrech. Snový radar vám ukáže pravdu o vašich vztazích a vy se nebude muset trápit s lidmi, kteří k vám nejsou upřímní. Kdo sní, ten ví víc, než se zdá. Každý večer před spaním poproste „snový zdroj“ o pomoc v oblasti, která vás trápí, a dělejte to každý den. Uvidíte, že se zanedlouho začnou dít změny, a vám se otevře další prostor pro zkoumání krásy vaší duše.

Jak na sny

1. Zapisujte si sny do deníku snů, který mějte po ruce na nočním stolu. Zapište si, co jste ve snu zažili a jaký pocit jste z toho měli

2. Přemýšlejte, zda něco ze snu může jakkoli souviset s něčím, co zrovna řešíte

3. Zvažte, zda vám sen nepomohl odžít si nějaké nepřijatelné emoce, nebo vám dal odpovědi na vaše otázky

Čtěte dál