Módní lekce podle Coco Chanel

Nadčasová móda podle Coco Chanel je i po více než 100 letech stále aktuální. Jak se ve stylu legendární návrhářky obléknout?

„Módu si můžete koupit, ale styl, ten musíte mít,“ pronesla kdysi francouzská módní ikona, která způsobila revoluci v oblékání žen. Coco Chanel překypovala výjimečným talentem a taky pořádnou dávkou odvahy. V tehdejší době plné přezdobených šatů a nekomfortních korzetů se nebála přijít s něčím dosud nevídaným. Díky její troufalosti se tak šatníky žen začaly zbavovat honosných oděvů, a naopak se v dámské módě začal klást důraz na jednoduchost a eleganci. Vytříbený styl téhle rebelky a geniální návrhářky v jednom je i dnes sázkou na jistotu.

Malé černé

Foto: archiv webu Dw.com

Nesmrtelná klasika, která by měla mít své čestné zastoupení v šatníku každé ženy. Ještě před příchodem Coco přitom minimalistické šaty odhalující kolena představovaly naprosté tabu. Převratnou změnou byla i samotná černá barva, do níž se ve 20. letech minulého století oblékalo pouze služebnictvo a ti, kteří pro někoho truchlili. Zlom nastal v roce 1926, kdy odvážná návrhářka představila světu ikonickou la petite robe noire neboli malé černé. Nepostradatelný kousek oblečení se poté objevil v každé Chanel kolekci.

Perly a jiné doplňky

Foto: archiv webu Designer-vintage.com

Svou lásku k módě a unikátní styl Coco nejprve promítla do výroby klobouků v Paříži. Tahle sebevědomá kloboučnice si dokázala podmanit nejednoho vlivného muže, což jí v kombinaci s jejími revolučními návrhy modelů oblečení zajistilo vstup do velkého světa módy. Doplňky byly pro Coco vůbec jednou z nejdůležitějších částí outfitu. Sama velmi ráda nosila falešné perly omotané kolem krku, výrazné brože na saku i masivní náušnice s bílými perlami. Ty si pak oblíbily i například Audrey Hepburn nebo Jackie Kennedy.

Pánský styl

Foto: archiv Chanel 

Ještě na začátku minulého století bylo nemyslitelné, aby se prvky z pánského šatníku objevily i na dámském oblečení. Kalhoty ženy nosily maximálně v případě, že vykonávaly některé z tradičně mužských prací. Na scéně se ale objevila Coco a vše bylo hned jinak. Sama se jako správná průkopnice módy jedno léto ukázala na pláži v pohodlných kalhotách, čímž do dámského šatníku vnesla další elegantní a stylový kousek. 

Kabelka Chanel 2.55

Foto: archiv Chanel 

Prošívaná kabelka s řetízkem a logem CC dostala své jméno podle roku svého vzniku. V roce 1955 Coco všechny ohromila první dámskou kabelkou, která měla popruh na rameno. Její uvedení sice způsobilo menší skandál, protože šlo opět o něco dosud nevídaného, ženy si tuhle kabelku ale hned zamilovaly. Kromě šikovného řetízkového popruhu, který se mohl i zdvojit, byla kabelka vybavena i dalšími praktickými detaily. Uvnitř se ukrývala například i kapsička na zip, do ní si ženy a dívky mohly schovávat tajné milostné dopisy.

Čtěte dál