Minimalismus, ženskost a zodpovědná móda, kterou navrhuje Češka žijící v Indonésii

Módní průmysl je druhým největším znečišťovatelem na světě po velkých ropných společnostech.

Dopady na životní prostředí jsou devastující, včetně znečišťujících látek ve výrobě a textilu, který končí na skládkách. Právě z toho důvodu vznikla značka l u • c i e e, kterou jsem před několika měsíci objevila na Instagramu. Zakladatelku Lucii jsem oslovila, ještě do hodiny jsme si zavolaly a z Bali mi popsala svou cestu a ideu značky.

Foto: 

l u • c i e e se drží zásad, že od samého začátku je velice transparentní. Právě díky osobním business zkušenostem má větší přehled a dokáže z větší části obstarat celý chod značky.

„Ještě před pár lety jsem řídila významnou neziskovou organizaci. Lidský osud a situace mě zavedly tam, kde jsem dnes. Uvědomuji si spotřebu a jak moc žijeme v materialistickém světě, ovšem miluji i estetiku a módu, ale od samého začátku je pro mě důležitá samotná výroba a procesy." Lucie nemá ambici vytvořit další značku v módním průmyslu, chce pouze inspirovat a ukázat ženám, že je důležité nejen, co člověk jí, ale i to, co nosí. A zajímat se o původ našeho oblečení.

Foto: Archiv Lucieee

Pracuje s ženami, které sama osobně zná z vesnice Seseh, ve které žije. Švadlenám zaplatí vždy za odvedou práci a ušitý kus, kdy ony samy určí cenu, a nesmlouvá. „Za tu dobu by se dalo říci, že osobně znám jejich příběhy a rodiny, vím, jak je těžké se zde uživit, ony zase znají mě, moji značku a nápady. Navzájem se podporujeme...'' vysvětluje Lucie.

Vyrábí především z přírodního materiálu, jako je len, bambus nebo organická bavlna. Najdete zde spíše přírodní barvy, minimalistické střihy inspirované mořem, krajinou i kulturou Indonésie.

Veškerý obsah na web i sociální sítě tvoří společně s umělci a lidmi, kteří jí náhodně vstoupí do života přímo na Bali. Například talentovaná fotografka Sharon Angelia nebo Češka Sára Kaňaková

Modelky objeví obvykle v kavárně nebo na pláži. „Vždy mám velké štěstí  na inspirativní, úspěšné a krásné ženy, které se mnou chtějí spolupracovat, díky tomu vzniknou unikátní fotografie.''

Věří na vzájemné obohacení, sounáležitost a podporu nejen nás žen!

„Ráda bych přivedla svou filozofii i do Čech, sama vnímám, že i v mé rodné zemi se momentálně dějí skvělé sustainable kroky, obdivuji například majitelku Evu a její počin a růst Nila obchodu. Sama si velmi vážím podpory každého.'' Právě díky ženské kolaboraci mohla Lucie část produktů představit minulý rok u nás v rámci BOMTON a kadeřnické AICHI soutěže. Vybrané kousky najdete i v obchodě NOBOSS na Korunní ulici v Praze.

Čtěte dál