Někdy se zastydím, že pro stromy nevidím les, nebo spíše naopak, že pro les nevnímám stromy. Vnímám šaty, obleky, sukně, kalhoty, košile, jejich barvu, střih, materiál, zpracování. A zapomínám na detaily, na ty malé, zdánlivě nepodstatné drobnosti, jako je knoflík. Ano, obyčejný knoflík. Přitom knoflík je tak důležitý, vždyť díky němu nám nepadají kalhoty, vždyť díky němu nám košile padne jako ulitá, díky němu nám není v zimě zima, protože spojuje kabát v jeden celek, díky knoflíčku na blůzce si hrajeme s muži, díky knoflíku, který nám ulétne pláčeme nad naší váhou ... ach ten knoflík, nedoceněný sirotek paní módy. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Knoflík je synonymum pro samozřejmost. Koupíme si kus oblečení a knoflík tam je. Musí tam být. Když tam není, kus ošacení vrátíme. Mám pocit, že knoflík je člověkem nestvořený, nýbrž že se vyskytuje běžně v přírodě: v šuplíku, v krabičce, ve skříňce, v košíčku na šití. Vždyť která z nás si někdy koupila knoflík? Když už není v oné skříňce, tak jej určitě má babička, sousedka, kamarádka. Zkrátka knoflík je tou nejběžnější věcí v módě, nicotným prvkem, nepodstatností, nic nevážící nedůležitostí, něčím, co nestojí ani za malou zmínku.   

Ale pak to někdy přijde ... knoflík se ztratí, utrhne, zmizí.

Chybí na kabátě, na kostýmku, na košilce. Svět se hroutí, protože z něho odpadl malý drobný kousíček. A v hlavě se rozezvučí zoufalé volání „kde já jen ten perleťový knoflík seženu, kde jej jen seženu.“ Proč perleťový? Ano, knoflíky jsou dnes především plastové, ale známe také knoflíky dřevěné, kostěné, knoflíky z rohoviny, knoflíky kovové, slámové, skleněné, kožené, proutěné, krajkové, dokonce z měkkého kamene, knoflíky malované, zdobené emailem, ze vzácných kovů, vykládané drahokamy, vyrobené z korálu, ale králem mezi knoflíky je knoflík z perleti. Jak to vím? Objevila jsem totiž úžasné muzeum – Muzeum knoflíků. Deutsches Knopfmuseum najdete v krásně zrestaurované budově městského pivovaru v malém bavorském městě Bärnau, pár kilometrů od českých hranic, nedaleko západočeského Tachova. Na konci 19. století se zde rozvinul do netušených rozměrů knoflíkářský průmysl. Většina knoflíků se tehdy vyráběla z perleti. Surovinou byla perleť z lastury a ulit mlžů tropických moří i říčních škeblí. A tak se sem, do kopců Hornofalckého lesa přivážely lastury z Indonésie, z Rudého moře, z pobřeží Džibuti, z Madagaskaru, z řek Brazílie nebo z čistých vod Hornobavorských jezer. Zde se v mnoha domech a manufakturách lastury třídily, čistily, leštily, vrtaly, tvarovaly, brousily, opalovaly, dírkovaly až z nich vznikl ... knoflík. Práce perleťářů bývala těžká, namáhavá, poněvadž se většinou vykonávala na soustruzích poháněných nožním šlapáním. I později, s nástupem elektrického pohonu zručné manuální práce moc neubylo. Dnes se knoflíky v Bärnau vyrábějí v automatizovaných provozech, ale to jsou knoflíky fádní, obyčejné, plastové. Pokud chcete skutečný knoflík originál, bez lidské práce to nepůjde. 

Foto: Nikola Nádvorníková

To vše se dozvíte v Deutsches Knopf Muzeum. Najdete zde staré stroje na úpravu perleti, manželský pár zhotovený z knoflíků, seznámíte se z historií knoflíků, spon a přezek, shlédnete historický film o dovozu perleti, můžete se prohrabovat v krabicích s knoflíky, pokocháte se nejkrásnějšími knoflíky módní historie, ale hlavně v desítkách vitrín spatříte jednu z největších sbírek knoflíků na světě – tisíce různých tvarů, materiálů, barev. Tady vás naučí vážit si detailů, těch drobných pomocníků, pracantů, kteří drží svět módy pohromadě. Bez knoflíků by se svět zhroutil, doslova rozepnul. 

Foto: Nikola Nádvorníková

Vyplatí se jet do Bärnau jen kvůli muzeu knoflíků? Samozřejmě, ale toto malé rozkošné městečko nabízí mnohem více. Najdete zde fenomenální Historický park Bärnau – Tachov, který má slogan „Středověk žít a zažít. Na vlastní oči poznáte všední život lidí v době raného a vrcholného středověku 9. až 13. Století. Projdete se středověkou slovanskou vesnicí, zavítáte do germánské osady, vyzkoušíte si lukostřelbu, stavbu lepenice, proutěného plotu, uvidíte jak se dříve rybařilo, kovalo, tesařilo, vařilo, šilo a také bavilo. Historický park je interaktivním muzeem, které zábavnou formou přibližuje autentický obraz středověku.

Muzeum knoflíků

deutsches-knopfmuseum.de. Vstupné 4 eura. 

Historický park

geschichtspark.de. Vstupné 7 euro.

Restaurace Zur Post

ghzp.de - dvoulůžkový pokoj 34 euro na osobu, jídlo od 8 do 14 euro, desert 3,90 euro. 

Foto: Nikola Nádvorníková