Mileniálové si nechávají dělat plastické operace, aby vypadali jako jejich „Snapchat filtr“ verze

Nechat si upravit obličej podle filtru v aplikaci zní jako sci-fi. Žijeme ale v době, kdy se z toho stala realita…

Foto: IMAXtree

Zapomeňte na kopírování vzhledu celebrit. Novým fenoménem, který se začal objevovat mezi mladými lidmi, je nechat se plastickou operací „upravit“ do podoby své vlastní filtrem pozměněné selfie, uvádí tato studie.

Vědci nazývají stav, kdy chce jedinec připodobnit svůj vzhled tomu, jak vypadá na vlastní fotografii upravené digitálním filtrem, „Snapchat dysmorphia". Tato touha může být známkou hlubšího psychického problému a bývá klasifikována jako mentální porucha.

Filtry dostupné na sociálních sítích a aplikace na úpravu fotek umožňují uživatelům změnit svůj vzhled v horizontu několik vteřin. Jedním dotekem prstu na obrazovku smartphonu vylepšíte pleť, tvar lícních kostí, zvětšíte oči, zmenšíte nos. Je tedy evidentní, že na vině jsou aplikace jako Snapchat nebo Facetune, uvádí studie publikovaná v JAMA Facial Plastic Surgery Viewpoint. Plastičtí chirurgové a výzkumníci potvrzují, že pacienti už nenosí na konzultace před operací fotky celebrit, ale své vlastní selfie upravené filtry.

„Nový fenomén, který se nedávno rozmohl, nese názve ‘Snapchat dysmorphia’. Jde o případ, kdy pacient vyhledá plastického chirurga, aby mu pomohl připodobnit se své verzi ‚zdokonalené‘ filtrem,“ uvedla pro The Independent lékařka Neelam Vashi, ředitelka Boston University Cosmetic and Laser Centre. „Aplikace Facetune vmžiku vylepší pleť, zvětší oči a pusu, udělá zuby bělejší. Pak následuje uveřejnění fotky na Instagramu a liky a komentáře se jen hrnou,“ dodává Vashi.

Tyto formy obrazové sebe-prezentace se staly novou normou na sociálních sítích. Mladí lidé zvyklí vídat tento druh fotek denně, hledají způsoby, jak zařídit, aby se této verzi sebe samých více podobali i v reálném životě. Zvýraznění lícních kostí, protáhnutí obličeje, narovnání nebo zmenšení nosu – to jsou v poslední době nejčastější žádosti v ordinacích plastických chirurgů.

Termín ‚Snapchat dysmorphia‘ poprvé použil lékař Tijion Esho. Jde o formu poruchy vnímání vlastního těla (body dysmorphic disorder neboli BDD). Tento stav je na webové stránce NHS popsán jako: „mentální porucha, kdy jedinec tráví mnoho času pozorováním a posuzováním částí svého těla, které vnímá jako vady.“ Tyto „vady“ často druzí ani nevidí. Trpí tím ženy i muži, nejčastěji pak mladí dospělí a teenageři.

Esho říká, že by odmítl pacienta, který by se zdál příliš posedlý touhou vypadat jako svá „filtrová verze“. Dále poukazuje na to, že v současné době tolik ovlivněné sociálními sítěmi, jsme každodenně zaplaveni fotkami sebe samých, a i kvůli tomu hodnotíme svůj vzhled mnohem kritičtěji.

„Své fotky na sociálních sítí vídáme denně, a i to má vliv na kritičtější posuzování vlastního vzhledu,“ vysvětluje Esho. „Pacienti, kteří berou obrázek celebrity nebo svoji filtrem upravenou fotku pouze jako inspiraci pro to, jak by chtěli vypadat, nemají psychický problém. Nebezpečí nastává ve chvíli, kdy už se nejedná o inspiraci, ale o stav, v němž pacient vidí sebe samého jako svoji „filtrovou verzi“, nebo když chce vypadat úplně přesně jako tato upravená fotografie.“

Čtěte dál