Michaela Hriňová: Inspirovala jsem se čarodějnicemi dnešní doby

Návrhářka Michaela Hriňová nám novou kolekci své značky AiM představí na nadcházejícím Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, který bude zahájen již 4. září 2020. Co můžeme očekávat, jak ji poznamenaly události tohoto roku či co přeje budoucnosti módního průmyslu a MBPFW?

Foto: Laura Kovanská

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní světové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Vlastně ani nevím. Bylo to velmi zvláštní období, myslela jsem si, že si odpočinu a trošku vypnu... ale mám pocit, že jsem pracovala ještě více než předtím, i když na jiných věcech. 

Určitě jsem si ale uvědomila nějaké věci, které jsou v životě podstatné, a které se doufám promítnou do mého života i tvorby. 

Více pokoje a méně stresu, více času na lidi, které miluji, svoboda ducha, méně je někdy více, tedy téměř vždy, všechno se děje tak jak má, věřím ve správné načasování. 

Poslední kolekce se nesla v duchu „new vamp”. Inspirace pop kulturou 20. a 21. století nám odhalila temnou krásu věčného života a nehasnoucí lásky vašich anti-hrdinů. Punk casual s filmovými odkazy v podobě detailů na kabátech a vestách perfektně zapadaly do vašich „poznávacích” mini. Budete pokračovat ve stejném duchu?  

Ano, zůstane, ale "new vamp" jsem změnila na "new witch". Bude tam také méně punku a více casual stylu. 

Na co se můžeme těšit?

Ženy, které se definují samy sebou. 

Nesou v sobě lehkost bytí, nestandardní krásu, nespoutanost, rebelství, svobodu, tajemno, sílu a odvahu. Nebojí se být odrazem svého srdce a být pro to klidně i "upálené". 

Kolekce je inspirovaná právě touto ženou. Čarodějnicemi dnešní doby, femme fatale, neuchopitelné, ale svým zjevem neskutečně podmanivé, jako by měly nadpřirozené schopnosti. Mají okolo sebe auru tajemna, nespoutanosti, vnitřní síly a přitažlivosti. 

Asi tak bych definovala novou kolekci, samozřejmě skrz optiku a vnímání mé značky a doby, v které žijeme. 

Foto: archiv Instagramu @aimoffcl

Na které přehlídky svých kolegů se těšíte vy? 

Samozřejmě Honza Černý, Lukáš Krnáč, Dominika Kozáková. Tyto lidi jsou mi blízcí a fascinují mě nejen jako designéři, ale také jako lidi. Jejich práci velmi obdivuji a uznávám. 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

Chtěla bych, abychom měli všichni sílu pokračovat, protože by to byla velká škoda, kdyby se talentovaní lidé, které tu máme, museli dát do pozadí a zvolit si cestu přežití před svým talentem. Proto doufám, že MBPFW, jako podpora lokálního designu a jeho propagace, bude na své cestě pokračovat. Je třeba i nadále rozšiřovat povědomí zákazníků a rozšiřovat jejich základnu, aby si uvědomili, že méně je více, kvalita a originalita vždy stojí nad kvantitou, a že lokální výroba je vzácnější než zahraniční.

Čtěte dál