Mezinárodní festival Serial Killer je tu!

Jestliže nevíte, kam tento víkend vyrazit, zajeďte si do Brna, kde se koná mezinárodní soutěžní televizní festival Serial Killer. Pokud se však nemůžete dočkat, již nyní můžete vybrané seriály shlédnout online.

Foto: archiv Serial Killer

Již třetím rokem se bude konat mezinárodní soutěžní televizní festival Serial Killer, který tento víkend zaujme místo v Brně. Koronavirová krize ovlivnila veškeré dění a tato akce není výjimkou. 

V rámci všech opatření, která se stále mění ze dne na den, se museli organizátoři festivalu zamyslet nad jeho pojetím a formou. Nakonec se rozhodli spojit s portálem DAFilms, jednou z nejzkušenějších českých VOD platforem sdružujících mimo jiné sedm klíčových evropských dokumentárních festivalů. „Ještě do nedávna jsme netušili, že fenomén binge watching se bude týkat právě našeho streamovacího portálu. Jak ale ukázala zkušenost z letošního roku ovlivněného pandemií, kvalita a pestrost obsahu je to, co naši diváci oceňují nejvíce. Jsme proto nadšení, že vykročit vstříc seriálové tvorbě můžeme právě ve spolupráci s festivalem Serial Killer," říká výkonná ředitelka DAFilms Diana Tabakov.

Buďte součástí festivalu online

Pravděpodobně příjemnou změnou je fakt, že pokud nemůžete osobně dorazit do Brna, stačí se připojit online. Musíte se pouze zaregistrovat na stránkách festivalu nebo DAFilms. „Program je i letos rozdělen do několika kategorií, v rámci soutěže budou moct diváci vidět nejlepší seriály z oblasti střední a východní Evropy, která se sice stále drží detektivek, přináší však i čím dál všímavější kritickou společenskou reflexi. Kolekce seriálů ze zbytku Evropy nazvaná Mezinárodní Panorama letos ukazuje, že po silném období detektivek začal trend politických dramat a true-crime rekonstrukcí. Pro diváky jsme vybrali ty nejzajímavější,“ popsala letošní festivalový program jeho dramaturgyně Táňa Zabloudilová. Výběr seriálů je široký a všechny informace, včetně víkendových projekcí, naleznete zde. Z pohodlí domova si seriály můžete užívat již nyní, a to až do neděle 27. září. 

Tradice se však neopouští

Přestože je letošní ročník možné sledovat online, i přes všechna nařízení a opatření organizátoři neupustí od klasické formy, a tak se v brněnském Divadle Husa na provázku bude od 25. září do 27. září konat bohatý program. Čekají nás speciální projekce, včetně unikátní premiéry jediného českého soutěžního snímku, ale také rozhovory, diskusní fóra, večírky a mnoho dalšího, včetně zombie make-up dílny. Samozřejmostí je důraz na bezpečnost a zároveň komfort všech diváků a zúčastněných.

Foto: archiv Serial Killer

Těšit se můžete i na zahraniční scénu 

Díky tomu, že je tento festival mezinárodní, se můžete těšit na snímky nejen z ČR a Slovenska. Zastoupení má i Velká Británie. „V Británii milují tradice, a tak britské seriály, na které jsme se zaměřili ve zbývající kategorii, patří buď k tradičně oblíbeným britcomům, nebo taktéž pro ostrovy typickým sociálně reflektivním dramatům. V době po Brexitu je zdejší společnost výrazně rozdělená a televizní autoři propast mezi Brity tematizují s citlivostí britské sociálně-realistické filmové školy,“ charakterizovala programovou sekci Fokus Zabloudilová. „Britcomům momentálně kralují ženské autorky, není to totiž jen Phoebe Waller Bridge, kdo na ostrovech momentálně pokračuje v silné tradici ženských komiček,“ doplnila. 

Bronzový Progressive Killer pro ty nejlepší

Tento program vygraduje předáním ceny Progressive Killer, jejímž laureátem se letos stane producent a režisér Viktor Tauš, jehož unikátní premiéra seriálu Zrádci byla v loňském ročníku ozdobou soutěže nejlepších seriálů střední a východní Evropy. Autorem sošky je sochař Václav Sigurson Kostohryz, který je zároveň autorem brněnské sošky jménem Adam Čekač sedící na hodinách na ulici Česká, která si drží nepsané prvenství nejmenší sochy v Brně. „Při návštěvě prvního ročníku festivalu jsem byl nadšený a zjistil jsem, že festival zatím nemá ceny pro vítěze. To mě potěšilo, a protože jsem se chtěl stát jeho součástí, hned první večer jsem se nabídl, že cenu vytvořím,“ popsal své rozhodnutí Kostohryz, který se věnuje drobné bronzové plastice. „Věděl jsem, že to musí být chlapík, sériový vrah, který u sebe v kabátu místo motorové pily, nože nebo jiné zbraně ukrývá třináct kapes, celou jednu řadu seriálu. Výraz má naprosto vážný, hned, jak se dodíval, hodil na sebe kabát a vyšel ven jen tak, ve slipech,“ vysvětlil provedení sošky její tvůrce.

Foto: archiv Serial Killer

Každý ročník má svou vlastní porotu, kterou tvoří významné osobnosti. Jinak tomu nebude ani tentokrát, jen se na ni můžeme těšit pouze online. Zasedne v ní například Peter Ansorge, bývalý šéf dramatické tvorby legendární britské televize Channel 4 nebo šéfka programu pro profesionály TV Drama Vision jednoho z nejuznávanějších televizních festivalů kvalitní televizní tvorby, švédského Goteborg Film Festivalu, Cia Edström či bývalá ředitelka známé dánské filmové školy a dlouholetá spolupracovnice Larse Von Triera Vinca Wiedemann. „Porota bude letos výjimečně rozhodovat o vítězi online, ale dle svých slov se do Brna na další ročník Serial Killera velice těší a my budeme pevně doufat, že rok 2021 bude nejen pro kulturní akce, ale pro nás pro všechny veselejší a příznivější,“ zakončuje ředitelka a zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková.

Čtěte dál