Mezi kapkami deště

Proč je tanec ta nejlepší věc, kterou můžete udělat pro své tělo a duši? To prozradí zakladatelka speciálních akcí, kde se křepčí do hypnotického rytmu, a choreografka, která dokáže rozhýbat i největší amatéry.

Foto: archiv Tereza Kovandová

Je krátce po půl šesté večer a sál na pražské Marjánce se již zaplnil lidmi. Hledat mezi nimi společného jmenovatele lze jen velmi těžko. Střetávají se tu různí lidé. Manažeři, byznysmeni a ezoterici či duchovní bytosti. Tanečníci i znudění. Kabelky Gucci i batikované sukně. Za chvilku tu začíná taneční večer Dance to Ecstasy, jehož záměrem je protančit se k extázi, ovšem bez drog a alkoholu. Ze začátku to může působit trochu rozpačitě, ale po pár hodinách už není nikdo, kdo by jen postával na místě. Všichni tančí, nechávají se unést hypnotickou hudbou, kterou za mixážním pultem pouští DJ Josef Sedloň a kterou živě doplňuje ještě zpěv a hra na housle. Někdo chce tančit sám jen ve svém světě, někdo si zase užívá tanec ve dvou.

Přestat šlapat zelí

Za akcí, která se koná několikrát do roka, stojí Lucie „Loona“ Kupcová, jak sama říká, protřelá party girl. „Dříve jsem chodila tančit třeba do Roxy. Už tehdy jsem si všímala, že lidi netančí, ale jen šlapou zelí. A pak se zrychlí hudba, a lidé zase jen šlapou zelí, jen rychleji. Jako by nechápali, že můžou hýbat i rukama, hlavou, rozhýbat hrudník, že mají pánev, která taky potřebuje rozpohybovat. Prostě tam jsou jen jako chodící mrtvoly. Pak si musejí vzít třeba nějaké taneční drogy nebo se opít, aby zažili aspoň nějaký emoční stav a dokázali se uvolnit,“ říká Lucie. Odpovídám jí, že se nedivím, protože dokázat se uvolnit bez alkoholu není jen tak. Bez prosecca v krvi zásadně netančím, dodávám. Lucie se usmívá a oponuje, že k tomu, aby tančit dokázali i podobně stydliví jedinci, jako jsem já, existují na akcích typu Dance to Ecstasy i jiné, přirozené metody uvolnění, než je alkohol a jemu podobné.

Na Dance to Ecstasy se začíná takzvanou taneční pranayanou, tedy energetickou rozcvičkou. Při ní se pohybujete v rytmu, pravidelně se nadechujete a vydechujete. Když spojíte pohyb, dech a rytmus, rozhýbete energii v těle neboli svou životní sílu. „V hinduismu se jí říká hadí nebo kundalini síla. Lidé ji mají většinou neaktivní. Aktivuje se, až přijde čas nebo když ji probudíte třeba jógou nebo právě při ecstatic dance. Ten umí doko- nale rozdmýchat životní energii, kterou máme často zablokovanou, protože sedíme v kancelářích a obecně se moc nehýbeme.

Foto: archiv Tereza Kovandová

Neseme si v sobě potlačené hádky, raději slova spolkneme, než abychom něco řekli a něco se nestalo, potlačujeme vztek, protože to se nenosí, musíme se usmívat a být happy. Nedovolíme si nasrat se; musím to říct takhle, přestože to slovo je sprosté, ale má svůj důvod, vzniklo proto, aby se i slovem uvolnila energie. Tomu všemu se nesmyslně bráníme. Dvacetiminutovou energetickou rozcvičkou se vytáhne energie ze země až nahoru, rozproudí se krev. S rozhýbaným tělem se probudí zároveň i emoce a s nimi se uvolní bloky. Díky tomu se rozšíří kapacita energie v těle. V tu chvíli cítíte větší radost a jste pak schopná tančit celou noc, a to bez jakýchkoli podpůrných látek,“ vysvětluje Lucie Kupcová. Na tanečních party, které pořádá, tak chodí lidé upustit páru a uvolnit své emoce. Anebo nemají žádný takový hlubší důvod, ale chtějí si prostě pořádně zatančit.

Jak tančí oheň

Jenomže co s tím, když nevím jak? Co když tanec prostě nedovedu projevit a stydím se tančit i sama před sebou? „Na našich akcích máme taneční kouče. Ti přicházejí po zahřátí, o kterém jsem mluvila. Tančí se na takzvané čtyři živly" popisuje Lucie. 

Více se dočtete v březnovém vydání Harper's Bazaar. 

Čtěte dál