MBPFW den 1. a 2. - Změna lokace, nové tváře i highlight letošního ročníku

Mercedes-Benz Prague Fashion Week nabídl nespočet přehlídek, jak začínajících návrhářů, tak velikánů české módní scény. Přinášíme vám souhrn první poloviny kolekcí.

Foto: archiv MBPFW, Ondřej Zavřel

Sobota 5. 9. 2020

 

Daniela Pešková

Absolventka UMPRUM předvedla řadu stylově čistých a minimalistických modelů, které jsou pro ni typické. Střídmost, kvalitní materiály a nadčasová nositelnost a neutrální barevná škála byly doplněny šperky Marie Kolbelové.

 

Denisa Dovala

Výtvarný rámec ve formě „stříkanců“ ať už plastických nebo formou potisku měl této kolekci dát jakési nosné pojítko, nicméně tento efekt není nic inovativního a celek včetně střihů nezanechal bohužel hlubší dojem.

 

Ether

Eva Vontorová stojící za značkou Ether předvedla kolekci, kde zásadní roli hrály kožené doplňky a monochromatické looky. Spojujícím prvkem bylo plisé, sportovně vyznívající střihy jako mikina s kapucí a u nás ukotvený minimalismus, jako sázka na jistotu.

 

IMRECZEOVA

Designérka Zdenka Imreczeová si v rámci své nejnovější kolekce krásně pohrála s dekorativními prvky, které dodaly střihům strukturu - jako prošívání nebo lemy zakončenými třásněmi. Jak je u této návrhářky zvykem, z jednotlivých kousků je cítit preciznost a trpělivost, kterou věnuje zpracování a detailům. Jednotlivé kousky jako skvělý kabát nebo sukně by ještě více vynikly v rámci podmanivějšího a silnějšího stylingu.

 

Jan Černý 

Designér, který má za sebou stáž po boku Virgila Abloha u Louis Vuitton a momentálně je také kreativním ředitelem značky Kara, má v tuzemskou obrovskou fanouškovskou základnu. Fakt, že jeho přehlídka umístěná na Veslařském ostrově v Podolí, navíc v čase západu slunce, byla volně přístupná, nejspíš nebyl hlavní důvod tak početného publika.

Show začala pěti stejnými černými obleky a postupně se rozvíjela do větší barevnosti a rozmanitosti. Byla tu typická batika nebo struktury, které držely pohromadě a umě propojovaly celou kolekci. Celku zároveň nechyběla určitá organičnost a současnost. Tvorba Jana Černého působí velmi vyzrále po stránce rukopisu a také komerčního potenciálu. Když si jednotlivé modely představíte separovaně oblečené v reálu, mají v sobě DNA této značky a obstojí na jedničku.

 

Michael Kováčik

Průhledy, rozparky, rafinované střihy, spousta černé... sexy vzhled. Styl Michaela Kováčika protkává určitá večírková atmosféra. Stejně jako modely Alexandra Vauthiera ve světe oblékají modelky na červený koberec, lokální modelky a divy můžete často spatřit v modelech slovenského designéra. Jako stylingové pojítko si letos vybral černé barety, vojenské boty, či páskové sandály na platformě. Samo o sobě nic originálního, ale pro všeobecné masové publikum je toto nejspíš srozumitelná cesta.

 

Tereza Vu

Krásná barevnost tmavě zelené velmi delikátně doplňovala kolekci spodního prádla, která nevyzněla ani trochu levně nebo zbytečně podbízivě a lascivně. Krajka versus satén versus samet zde hrály tak vyváženou roli, že si dovedete každý kousek představit jako doplňující i samostatnou součást toho, co máte zrovna na sobě. Vydařený byl i nerušící styling, přirozený make-up a vlasy, které nechaly vyznít samotné prádlo a detaily.

 

Neděle 6. 9. 2020

 

Technická univerzita v Liberci

Show začala střízlivějšími modely, které si pohrávaly s plisé, umístěným potiskem nebo poskládanými látkovými pruhy a postupně přecházela do modelů, kde převládaly další techniky, úplety a výraznější barvy.

 

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Nejvíce nás zaujaly něžné hedvábné modely, které vynikaly krásnou barevností a lehkostí. U studentských prací je krásná určitá naivita a myšlenka, která nemusí být zatížena náporem trendů či komerce. Často zde máte šanci vidět zárodek nějakého většího potenciálu.

 

UMPRUM: Ateliér designu oděvu a obuvi

Všechny modely nesly výrazného výtvarného ducha. Promyšlené struktury, práce s rytmem tvarů a objemů, barevné kompozice. Některé modely působily velmi dekorativním dojmem a většina by obstála jako samostatný umělecký objekt.

 

Van Graaf Junior Talent 2020

Letošní finalisti se prokázali jako relevantní designéři, kteří disponují jasným stylem a krejčovskou vybaveností. Velmi vydařený ročník.

 

Pavol Dendis

Slovenský designér předvedl show černobílých modelů, ze kterých bylo cítit, že mají svou cílovou zákaznickou skupinu, nicméně celá nálada vlastně ničím nezaujala a působila lehce unaveně včetně zbytečných zdobných prvků jako peří na pánském saku nebo poněkud ohraný trik s asymetricky barevným rukávem.

 

Jakub Polanka

Naprostý highlight letošního ročníku. Celá show v sobě nesla ducha exkluzivity a vysoce kvalitního módního zážitku. Jakub se po dvou letech vrátil a předvedl krásnou krejčovinu i myšlenkový přesah. Sofistikovaná barevná paleta, kde převládala kovově šedá a sem tam se objevila pro Jakuba typická pařížská modř nebo pohybem vykoukla purpurově saténová podšívka...dokonalé! Historizující prvky se potkávají se současnými trendy neotřelým způsobem. Zvolená choreografie i hudba celý zážitek ještě umocnili.

 

Zoltán Tóth X Levi's

Unikátní spolupráce s ikonickou světovou značkou byla pro Zoltána Tótha určitě velkou výzvou, obzvlášť v době, kdy jeho úspěch na módní scéně strmě stoupá. A výsledek byl stoprocentní. Spolupracovat s džínovou značkou takového formátu má jistě své mantinely, nicméně tady se povedlo potkat padesát na padesát. Udržet základní prvky vycházející z denimu a zároveň nechat vyniknout i vlastní designérův rukopis. A to vše navíc formou velmi použitelných modelů, které si opravdu chcete koupit a nosit. Krása!

Čtěte dál