MBPFW Day 1: Čistota, autentičnost, příběh jedné lásky a boj dobra a zla

Ačkoliv je tato edice Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku odlišná od těch předchozích, o propracované a nápadité kolekce ochuzeni rozhodně nejsme! Co přinesl první přehlídkový den MBPFW pro FW21?

LAFORMELA

Československé duo nám v nejisté době světové pandemie nabídlo špetku eskapismu v podobě uniformy moderní nomádky. Písečné odstíny rovníkových dálek, zeleň tropických pralesů i sépiově černá připomínající podmořské hlubiny, do kterých se nyní tak toužíme ponořit.

Nestárnoucí klasika v podání minimalistického trenche, pruhovaných košilových šatů, elastických zvonů či kalhotových kostýmů byla opět okořeněna čistou moderní esencí konstrukčních prvků – žakárového kabátu-kostýmu, řasení na topech a sukních, variabilních rukávů na saku či ručně nabíjených druků na černých sukních a kabátech z veganské kůže.

Nezkrotný duch a sofistikovanost byly tentokrát skloubeny do překrásných vykrajovaných šatů a topů. Bavlněný úplet dokonale lemoval siluetu neztrácejíc formální nádech a jemné řasené šaty z pudrového saténu něžně zahalovaly tělo jako okvětní lístky damašské růže.

Syrový denim bokových „baggy jeans” oživil společně se síťovanými topy a ultra mini s rozparkem jiskru devadesátek, kterou umocnil element dekonstrukce na crop saku s prvky řasení, dokazujíc, že některé kusy jsou zkrátka nesmrtelné. V kolekci se proto (znovu) objevily i zavazovací rukavice a maxi batohy a tašky, tvořící neodmyslitelný doplněk pro novodobého cestovatele.

 

Michael Kováčik 

Přehlídka slovenského návrháře se nesla v duchu „party, která ještě nekončí” a bezesporu se jednalo o jeho nejautentičtější kolekci, kterou jsme kdy viděli.

Jeho pověstný „glam” rukopis se oprostil od všech vedlejších prvků, soustředíc se pouze na siluetu a krásu materiálů – černého šifonu, krémového saténu a béžové kůže.

Hlavní roli hrály jednoznačně bavlněné košile s masivními rukávy alá Schiaparelli – s rozparky i řasením. Oversize saka a zkrácený denimový trucker koncentrovaly pozornost na ramenou, a společně se skinny legínami přes patu či koženými pedal pushers s variabilními kapsami tak tvořily o něco jemnější Montanovskou siluetu.

Nechyběly však ani jeho klasické kusy v podobě saténových a šifonových asymetrických šatů, které tentokrát představil ve formě ležérních denních looků či populární verzi lockdown-friendly „domácí uniformy” .

Neobvyklou jemnost kolekce návrhář vyvážil kovovými pásky a popruhy z dílny své dlouholeté múzy Evy Che, která se taktéž podílela na dekoraci toka klobouků.

 

Pavol Dendis

Kolekce slovenského návrháře byla tentokrát inspirována ponurou atmosférou Miltonova Ztraceného ráje – boje dobra a zla, jenž přenesl do své tvorby.

Poznávacím znamením Dendise je precizní krejčovina, která v minimalistické podobě nekompromisně dominuje nad ostatními elementy. Klade však také důraz na udržitelnost, a to použitím recyklovaných materiálů od evropských výrobců. 

Tentokrát se však rozhodl (mírně) překročit svou komfortní zónu a dodat kolekci o něco více dekorativních prvků i barev. Unisex kalhotové kostýmy na sobě kombinovaly několik vzorů, symbolizující onu nejasnou hranici mezi „světlem a temnotou”. Stejně tak i volné šaty připomínající chemise, mikiny a pánské kabáty s vykrajovanými motivy Luciferových slz odkazovaly na ústřední téma kolekce. Folkové prvky nevynechal ani tentokrát a v plné kráse byly vidět na pánské bundě s balónovými rameny. Košilové šaty i klasické pánské kostýmy navrstvil o ručně pletené oversize svetry z recyklované vlny, masivní límce, péřové vesty či syrově minimalistické šály s hrubými třásněmi.

 

Tereza Vu

Příběh jedné lásky. Čisté, vášnivé, ale i zranitelné a pomíjivé. Právě takový příběh vyprávěla skrze barvy a materiály kolekce Terezy Vu. Od něžných nude setů z bavlny a hedvábí k zářivému vzplanutí v císařsky žluté, něžné a „navždy věrné” sněhobílé, až krvavě (či vášnivě?) karmínové. Různorodé barevné kombinace i samotné modely v podobě košilek, korzetů, podvazků a kabátků tak symbolizují dynamiku a nestálost citů, které se během našich životů mění, transformují či mnohdy doslova blednou.

Kontrastní barvy a různorodé kombinace však působily organicky, čímž příjemně rozbíjely monochromní „dress code”, který po této kolekci budeme moci již oficiálně porušovat.

Čtěte dál