Máte nadprůměrný příjem, ale přesto každý měsíc nedočkavě vyhlížíte výplatu?

Máme por vás 5 tipů, jak zkrotit peněženku.

Foto: archiv HBO

Promažte telefon

Uber, UberEats, DámeJídlo... Sice jsou po ruce, ale lezou do peněz. U každé aplikace se podívejte, kolik jste přes ni už utratili, a pokud vás výsledná částka překvapí, smažte ji.

Dejte si dietu 5:2

Už jste asi slyšeli o dietě 5:2, kdy
se pět dní stravujete normálně, ale zbylé dva dny jíte jen 500 kalorií. Podobně to může fungovat i s penězi, jen v opačném gardu. Vyhněte se zbytečnému utrácení od pondělí do pátku. To znamená žádná kafíčka, balené vody, jídlo s sebou – a o víkendu držte normální režim.

Nechytračte

Při nákupech se rádi vymlouváme na „cost-per-wear“, cenu za jedno nošení. Lodičky od Louboutina se kupují snadněji, když si spočítáte, že vás vyjdou jen na pár desetikorun denně. Ale nikdo nenosí stejné boty po celý rok. Držte se tedy proto kvalitních, ale nadčasových kousků a pracujte
s šatníkem, který už máte.

Řekněte si o slevu

Jestli často chodíte do jednoho salonu či do jedné čistírny, zeptejte se na možnost slevy pro stálé zákazníky. Pokud jste opravdu věrný zákazník, budou si vás chtít udržet a pět či deset procent vám rádi sleví.

Obědová pauza

Odměňte se 150 korunami pokaždé, když si do práce připravíte doma oběd. Nastavte si speciální bankovní účet, kam si tuto částku přesunete pokaždé, když zvládnete polední pauzu bez návštěvy restaurace. Na tuto částku nesahejte, když si oběd zapomenete. Se slušným úročením budete mít za pár let na účtu slušnou částku

Další tipy najdete v lednovém Harper's Bazaaru, který je v prodeji od 12.prosince.

Čtěte dál