Máte akné v dospělosti?

Zeptali jsme se dermatoložky, jak se ho zbavit jednou pro vždy.

Akné se v dospělosti obvykle vyskytuje po vysazení hormonální antikoncepce, v důsledku hormonálních změn. Ale může se objevit i jindy. Například v důsledku stresu, špatného čištění pleti nebo jako alergická reakce na některé potraviny.

Foto: archiv Harper's Bazaar UK

Čistá pleť

Při péči o pleť je důležité dbát na pravidelné čištění. Rozhodně si při večerní očistě nezapomeňte odlíčit make-up. Následně ještě pleť omyjte vodou a naneste zklidňující noční krém. V noci si má pleť odpočinout. Pro mastnou aknózní pleť navíc nejsou vhodné čistící kosmetické prostředky, které vysušují – prohlédněte si složení svých kosmetických přípravků a vyřaďte ty s alkoholem.

Foto: archiv značek

Zleva: Čisticí a zklidňující pěna, La Praire (prodává Sephora), 2160 Kč; detoxikační čisticí olej, Juvena (prodává Fann), 1039 Kč; Mýdlo na obličej Milky Soap, Sensai (prodává Douglas), 1380 Kč; čisticí & odličovací olej s růžovými lístky Wild Rose Demake-up Oil, Korres, 599 Kč.

Skvělým pomocníkem v čištění pleti i jako prevence proti akné je pulzující silikonový kartáček LUNA mini 3, který odstraní bakterie, nečistoty a odumřelé kožní buňky, jenž se během celého dne se na naší pleti hromadí. Tento kartáček navíc přichází s novým programem GLOW BOOST pro ještě zářivější pleť – v pouhých třiceti sekundách okamžitě čistí pokožku. Jeho ultra hladké silikonové štětinky v kombinaci s 8 000 T‑Sonic pulzy za minutu poskytují tváři efektivní, ale maximálně jemné čištění bez podráždění.

LUNA mini 3, foto: FOREO

Pozor na stravu

I u akné platí známá poučka „jsme to, co jíme“. Dávejte si pozor na potraviny s vysokým obsahem cukru, mléko a mléčné výrobky. Při sestavování jídelníčku se naopak zaměřte na vlákninu, která střeva pročistí. Pro lepší představu si můžete vést „pleťový deník“, podle kterého odhadnete potravinu zhoršující vaše problémy.

Když na to sami nestačíte

Akné je důležité brát vážně a raději, než si pleť poškodit nevhodnou kosmetikou, se objednejte k odborníkovi, který vám doporučí adekvátní léčbu. „Základem terapie je ovlivnit rohovění kůže pomocí derivátů vitaminu A, protizánětlivých léčiv a některých fyzikálních metod (chemický peeling, lasery). U těžké formy akné se využívají navíc celkově podávaná antibiotika a u nejtěžších forem celkově podávané deriváty vitaminu A,“ vysvětluje postup léčby na své klinice prof. MUDr. Jana Hercogová, CSc., MHA, zakladatelka a přednostka Dermatologie prof. Hercogové – Kliniky preventivní dermatologie s. r. o.

Čtěte dál