Martina Lowe: Lepší v práci díky koňskému pólu

Sport netuží jen tělo, ale zlepšuje také houževnatost a posiluje vůli, a vytváří tak mix dovedností, které se hodí i v práci. O tom, že kariérní úspěch souvisí se sportovními návyky, ví mnohé PR manažerka značky Louis Vuitton Marina Lowe, která je náruživou hráčku koňského póla.

Foto: archiv Martiny Lowe

Co vás na koňském pólu fascinuje?

Přináší mi především velkou radost a pocit naplnění. Miluju práci s koňmi, nejen samotnou hru, ale celý proces od trénovaní mladých koní až do momentu, kdy jsou zkušenými hráči. V Argentině mám farmu s chovem koní. Vnímám jako neuvěřitelné zadostiučinění, když mohu znát koně od hříbátka a podílet se i na jeho výchově a tréninku. S tím souvisí komunikační schopnosti nejen se zvířaty. Díky pólu jsem se naučila mluvit španělsky, abych mohla komunikovat s lidmi na farmách, kteří mladé koně obsedlávají, učí je hrát pólo a starají se o ně. Kromě samotného jazyka je důležité mít empatii, a zároveň si vybudovat respekt u koní i lidí. A u lidí respektovat jejich kulturu, zázemí, vědět, jak je motivovat, jak s nimi komunikovat. Získat si jejich důvěru. Je to stejné jako práce v jakémkoliv týmu… 

Když mi před mnoha lety nabídla jedna nadnárodní firma světovou pozici na centrále v Londýně, hlavním důvodem byl fakt, že profesionálové z Anglie a USA přistupovali ke zcela odlišným zemím podle svého úhlu pohledu, a klient chtěl mít v týmu člověka, který má citlivost k různým kulturním odlišnostem, je jazykové dobře vybaven a k práci přistupuje s radosti. 

Když dáte dohromady tým nejlepších jednotlivců, neznamená to automaticky, že tým bude ten nejlepší a vždy vítězný, to platí jak v práci, tak v pólu. Každý máme jiné silné a slabé stránky a klíčem je najít v týmu tu správnou dynamiku a symbiózu různých povah a talentů. 

Foto: archiv Martiny Lowe

Co vás tento sport naučil? 

Sebedisciplíně a koncentraci. Vzhledem k fyzické náročnosti tohoto sportu je třeba být fit. Trénuji šest dní v týdnu a kombinuji pólo, běh a jógu. Do toho, když čas dovolí, občas zapojím golf a v zimě lyže. Co se týče koní, tak kromě hraní pólo turnajů a tréninků, chodím i sama trénovat údery a jízdu na koni. Celou svou pracovní kariéru jsem vždy sportovala a být fit je pro mě velkou oporou při častém cestování a návalu práce. Součástí mého životního stylu je i zdravý jídelníček, minimum alkoholu a dostatek spánku. Být schopná vstávat brzy s jasnou hlavou pro mě je alfa a omega schopností pracovat v náročných mezinárodních pozicích. 

Koncentrace při pólu je stoprocentní, nemáte šanci myslet na cokoliv jiného. Stejně tak při práci, když pracuji na nějakém projektu, jsem schopná se naprosto soustředit a v danou chvíli nemyslet na jiné věci. 

Foto: archiv Martiny Lowe

Je jízda na koni tou nejlepší formou odpočinku?

Ano, ať už při pólu nebo jen vyjížďce na koni do přírody, pracovní část mozku vypne a odpočine si. Člověk tak získá zdravý odstup od práce, stresu, pracovních problémů nebo každodenních úkolů. A má více energie se k nim vrátit v plné síle. Před pár lety jsem absolvovala týdenní výlet na koních v Andách, trasa vedla z Argentiny až na chilské hranice, přecházeli jsme hory, byli bez signálu a trávili v sedle i deset hodin denně. Spali jsme pod širákem, myli se v ledových horských řekách a vařili si jídlo na ohni. Žádné esemesky, what’sup, Instagram… A člověk se cítil neuvěřitelně svobodně a připomněla si, že i tak jde život dál a že spousta problémů, které jinak denně řeší, je ve srovnání se situací na hranici s přežitím, úplnou blbostí. 

Foto: archiv Martiny Lowe

Takže koně jsou i svébytní koučové… 

Práce s koňmi mě naučila trpělivosti. Moje povaha mě vždycky vedla spíš k tomu vše vyřešit co nejrychleji a jasně. Ale někdy je lepší počkat, nechat věci přirozeně vyvinout… Výsledkem pak může být něco jiného, než jste očekávali, ale mnohdy i lepšího. Když pracujete s mladými koňmi, funguje to, jen když jste v klidu, v pohodě a máte pozitivní energii, protože tak jste schopni tyto pozitivní věci předat dál. Pokud jste unaveni, naštvaní nebo frustrovaní, kůň to vycítí. Stejně tak v práci - nejde pořád pracovat přes únavu, často je lepší nechat to na druhý den, kdy vám to bude lépe odsýpat od ruky. 

Foto: archiv Martiny Lowe

V čem je koňské pólo specifické?

Z koňského hřbetu vypadá každý problém méně důležitý. Při pólu řešíte mnoho věcí najednou: kontrolujete pod sebou asi 600 kg živé váhy s vlastním charakterem v plném cvalu, snažíte se co nejlépe plnit svou roli při útoku a obraně, potřebujete rozumět strategii svého týmu a číst strategii soupeře, rychle reagovat na vývoj situace mezi dalšími sedmi koňmi s hráči a navíc se musíte strefit do malého míče a skórovat góly… Před každou hrou probíhá týmový meeting, kde se plánuje strategie na zápas. Pokud během hry tato strategie nefunguje, tak je třeba ji aktuálně upravit. A nakonec ať vyhrajete nebo prohrajete, chcete odejít z hřiště s pocitem, že jste vy i váš tým udělali maximum. A že s novou hrou začíná opět všechno od začátku. 

Hraju pólo jen s muži, je to sport velmi tvrdý a fyzicky náročný. Takže přirozeně mám nevýhodu ve své fyzické síle, kterou musím kompenzovat rychlostí, chytrostí, schopností číst hru a být ve správný čas na správném místě. Na hřišti nikoho nezajímá, že jste žena, nedostanu žádnou výhodu. Musíte si své místo vybojovat jen svými schopnostmi. 

Čtěte dál