Martin Kohout: Tentokrát se odkloním od použití malířských pláten

Mercedes-Benz Prague Fashion Week se již nezadržitelně blíží. Harper's Bazaar se nemůže dočkat, a tak vám v následujících týdnech přineseme exkluzivní informace o kolekcích, na které se v rámci MBPFW budete moci těšit. Jako první jsme vyzpovídali návrháře Martina Kohouta.

Foto: archiv Instagramu @martykoho

Jakým způsobem vás poznamenaly letošní celosvětové události - myslíte si, že vás to přimělo přemýšlet jinak, změnit koncept, nebo vám to třeba naopak dodalo více kreativity?

Nemyslím si, že by mě uplynulé období pandemie nějakým způsobem ovlivnilo při mé tvorbě. I když to nemusí znít tak zajímavě, tak mě nic nepřimělo měnit koncept mých návrhů, či abych nějakým způsobem přehodnocoval svůj celkový pohled na módní scénu.

Byť se vaše poslední kolekce stále nesla v plně uměleckém duchu, kde jste používal šaty jako malířské plátno, dal jste velký prostor minimalistickému romantismu, který pomohl upoutat pozornost na krejčovské řemeslo. Budete ve stejném duchu navazovat i touto kolekcí?

Tentokrát se odkloním od použití malířských pláten. Rozhodl jsem se pro využití zcela nových materiálů a technik. Konkrétnější detaily kolekce si ovšem ještě nechám pro sebe.

Foto: archiv Instagramu @martykoho

Prozradíte nám alespoň, jaký bude koncept vaší nové kolekce?

Hrdinou mé nové kolekce je Orlando. Je téměř nesmrtelná bytost, na své cestě prochází dějinami od šestnáctého století, až do století dvacátého, což dává prostor vyjádřit se k postupným proměnám společenských mravů. V nové kolekci analyzuji otázky genderu a vlastní identity.

Na přehlídky kterých kolegů se těšíte vy?

Moc se těším na ODIVI! 

Celý svět se pomalu vzpamatovává z důsledků pandemie. Jakým směrem si myslíte, že bychom mohli přispět v rámci módy, a posunout MBPFW my?

Určitě si stojím za názorem, že je potřeba podporovat myšlenku etické módy a zero waste stylu. Je ovšem velmi důležité, aby tyto snahy neskončily pouze v greenwashingové kampani nás návrhářů a velkých značek. Proto bychom měli více klást důraz na vzdělání spotřebitelů a lepší propojení celého produkčního procesu. Tato situace okolo pandemie jistě může pomoci s touto snahou o kvalitní a udržitelnou módu. Tento problém tu ovšem je již mnohem déle, a je znepokojivé, že se jím zabýváme takto pozdě.

Přehlídka Martina Kohouta proběhne v pondělí, 7. září 2020 ve 13:00. Vstupenky zde

Čtěte dál